مراحل ساخت روف گاردن ساده چگونه است؟

6 قدم تا ساخت روف گاردن ساده و جذاب
فهرست مطالب

ساخت روف گاردن ساده به­‌طور خلاصه شامل طراحی، اجرای فونداسیون، نصب تاسیسات مورد ­نیاز، شبکه­‌بندی محیط کشت گیاهان، انتخاب گونه‌های گیاهی متناسب با اقلیم و در آخر نصب مبلمان و سایر المان­‌ها می‌­باشد. بام سبز راه­ حلی مناسب برای نزدیک ­شدن دوباره انسان به طبیعت است. روف گاردن پشت بام یا همان بام سبز، پشت­بامی است که تمام یا بخشی از آن بوسیله پوشش­ گیاهی پوشانده شده باشد.

در شهر­های امروز که با انواع آلودگی‌ها مواجهیم و از طرفی تراکم­ ساختمان­‌های­ شهری بسیار بالاست، روف گاردن یکی از بهترین گزینه­‌های بهرمندی از فضای سبز است. برای طراحی یک بام­ سبز ساده باید 6 گام اساسی برداشته ­شود، ضمن این که استفاده از متریال با کیفیت و مرغوب در کنار دیگر مصالح ساختمانی همچون پروفیل چوب پلاستیک از اهمیت بالایی برخوردار است؛ با ما همراه باشید تا با تشریح 6 قدم تا ساخت روف گاردن ساده و جذاب، شما یاری ­دهیم.

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

گام 1: طراحی

در گام نخست از 6 قدم تا ساخت روف گاردن ساده و جذاب، باید با مشورت کارشناسان این حوزه، نسبت به طراحی روف گاردن اقدام ­نمود. در این مرحله می­‌توانید ایده­‌های خود را با طراح درمیان گذاشته و خواسته­‌های خود را بیان­ کنید. متخصص فضای­ سبز، با توجه به بازدیدی که از فضا داشته و با در نظر گرفتن اصول طراحی و نکاتی که شما به او می­‌گویید، ایده‌­هایی را مطرح می­‌کند. سپس بهترین ایده را انتخاب و در قالب طرح­‌های اولیه سه­ بعدی طراحی می‌نماید؛ در مقاله روف گاردن تهران تصاویر چند نمونه از بام سبز قرار گرفته است که شما را در طراحی کمک خواهد کرد. 

سپس طرح نهایی انتخاب و نقشه­‌های اجرایی پروژه در مقیاس مناسب تهیه و به متخصصین بخش اجرای روف گاردن سپرده می‌شود. نکته قابل بیان در این گام، لزوم توجه به مباحث اجرایی در همان مراحل اولیه است. بنا به تجربه مجریان پروژه­‌های فضای سبز، برخی ایده­‌ها قابلیت اجرا­یی شدن را نداشته یا ممکن است اجرای آن‌ها بسیار سخت و پرهزینه باشد. لذا توصیه می‌­شود جهت صرفه‌­جویی در وقت و هزینه خود با متخصصین طراحی روف گاردن ساده و جذاب ما تماس حاصل ­نموده و مشاوره بگیرید.

 

گام نخست ساخت بام سبز ساده: طراحی

گام 2: اجرای فونداسیون

در گام دوم از 6 قدم تا ساخت روف گاردن ساده و جذاب، باید زیر­ساخت­‌های لازم جهت پیاده‌سازی طرح فراهم گردد. در این مرحله پایداری سازه­ بنا و توان تحمل وزن اضافه تحمیلی به سقف پس از اجرای بام سبز سنجیده می­‌شود. همچنین در صورت نیاز شبکه ­فلزی برای نصب سایر تجهیزات روی آن و لایه ­عایق روف گاردن نصب می­‌گردد. این لایه می­‌تواند از پوشش­‌های چند­لایه ژئوتکستایل، یک لایه نازک از بتون یا ورق‌­های نازک گالوانیزه باشد. رعایت این مسئله موجب جلوگیری از آسیب به سقف و چکه ­کردن آن می­‌شود.

گام 3: نصب تاسیسات

در گام سوم از 6 قدم تا ساخت روف گاردن ساده و جذاب، تاسیسات زیربنایی مهم از جمله کابل­‌کشی برق، لوله­‌کشی آب و گاز (در صورت لزوم) و نصب لوله­‌های فاضلاب برای هدایت آب­‌های اضافی نصب می­‌گردد. توجه به شیب سقف برای هدایت صحیح فاضلاب بسیار مهم است. در صورت عدم رعایت شیب مناسب، فاضلاب در زیر ریشه گیاهان باقی مانده و موجب فساد و نابودی آن‌ها می­‌گردد.

گام 4: آماده­‌سازی محیط­ کشت

در گام چهارم از 6 قدم تا ساخت روف­ گاردن ساده و جذاب، محیط کشت گیاهان که می‌تواند بصورت سطحی و گسترده یا متمرکز و مدولار باشد، آماده­ می­‌گردد. شبکه­‌بندی، به همراه قرار­دادن خاک باکیفیت مناسب در این مرحله صورت می­‌گیرد. خاک مناسب برای روف­ گاردن ترکیبی از خاک رس به همراه گیاخاک و سنگ­ریزه­‌هایی به ابعاد حبه ­قند می­‌باشد که علاوه بر تأمین مواد مغذی مورد نیاز گیاهان، امکان گردش هوا در خاک را فراهم می­‌آورد.

 

گام پنجم ساخت بام سبز: کاشت گیاهان

گام 5: کاشت گیاهان

در گام پنجم از 6 قدم تا ساخت روف گاردن ساده و جذاب، ضمن مشورت با کارشناسان کشاورزی و اقلیم­‌شناسی، گیاهان سازگار با محیط زیست محل پروژه انتخاب و تهیه می­‌گردد. برای مثال برای مناطق معتدل و نسبتا گرم چمن و برای مناطق سردتر گیاه سدوم برای پوشش سطحی فضا توصیه می‌شود. جالب است بدانید برخی سبزیجات و صیفی­جات مانند: گوجه و خیار و … را می­‌توان در پشت بام پرورش ­داد. با توجه به نوع بام سبز مورد­نظر شما، ترکیب گیاهان روف گاردن می­‌تواند طیف گسترده‌­ای از گیاهان یک ساله یا درختچه‌­ها و حتی درختان را شامل شود.

گام 6: چیدمان مبلمان و سایر المان ها

در گام ششم از 6 قدم تا ساخت روف­گاردن ساده و جذاب، میز و صندلی، پرگولا، مجسمه­‌ها، آبنما و حوض و … که مورد تقاضای کارفرما باشد، تهیه گردیده و به نحوی که در دسترسی­‌ها و مسیر­های تردد اختلالی ایجاد­ نکند، در محیط چیده می­‌شود. در این مرحله اگر احساس می­‌کنید که نور محیط در برخی نقاط مناسب نیست، نسبت به تنظیم آن اقدام یا در صورت لزوم با اضافه­ کردن چراغ در محیط اطراف، مشکل برطرف می­‌گردد­. از سایر المان­‌هایی که می­‌توانید در روف­گاردن خود به­‌کار ببرید می­‌توان به باربیکیو اشاره نمود. 

فواید روف گاردن بسیار است و امیدواریم با رعایت گام به گام این 6 قدم تا ساخت روف گاردن ساده و جذاب، بتوانید با کمترین هزینه، موفق به ساخت بام ­سبز ساده و زیبای مختص خود شوید و از مزایای بی‌شمار بام سبز بهرمند شوید. افتخار می­‌کنیم با در اختیار ­داشتن تیمی از مشاورین خبره، بتوانیم در خدمت شما عزیزان باشیم.

نکات مهم در ساخت روف گاردن ساده

ساخت یک روف گاردن ساده این امکان را به شما می‌دهد تا فضای سبز و ارامی را در دل شهر خود ایجاد کنید. برای شروع این پروژه مهم:

1. بررسی ساختمان:

 • اطمینان از قابلیت ساختمان برای تحمل وزن خاک و گیاهان.
 • بررسی ایمنی ساختمان و امکانات آبیاری.

2. انتخاب مکان و طراحی:

 • انتخاب مکان با توجه به نوردهی و اقلیم محل.
 • طراحی نقشه کوچک با انتخاب گیاهان متناسب با شرایط محیطی.

3. آماده‌سازی سطح:

 • پاکسازی سطح و حذف موانع موجود.
 • نصب لایه‌های عایق و جلوگیری از نفوذ آب به ساختمان.

4. نصب ساختارهای حمایتی:

 • نصب ساختارهای چوبی یا فلزی برای نگهداری از خاک و گیاهان.
 • ایجاد حاشیه‌ها به عنوان محافظ از نفوذ خاک.

5. انتخاب گیاهان:

 • انتخاب گیاهان مقاوم به شرایط روف گاردن و اقلیم محلی.
 • استفاده از گلدان‌ها و ظروف مناسب برای گیاهان.

6. آبیاری و نگهداری:

 • نصب سیستم آبیاری مناسب یا استفاده از روش‌های دستی.
 • نظافت منظم و حذف گیاهان زائد.

7. ایجاد فضای زیستی:

 • افزودن المان‌های زیبایی نظیر میز و صندلی یا تزئینات گیاهی.
 • ایجاد یک فضای آرام و دلنشین برای استراحت و لذت بردن از طبیعت در دل شهر.

 

سوالات متداول

 1. بهترین متریال برای کف‌سازی روف گاردن چیست؟
  چوب پلاست، تایل ترموود، تایل بتنی و سنگی بهترین گزینه برای کف‌سازی روف گاردن هستند. 
 2. برای انجام کدام یک از تجهیزات و بخش‌های روف گاردن باید هزینه پرداخت کنیم؟
  معمولا برای اخذ جواز، نورپردازی، کف‌سازی، پوشش گیاهی، آبیاری خودکار، سایر آیتم‌های جانبی مانند آلاچیق، فلاور باکس، زیرسازی روف گاردن از مهم‌ترین بخش‌هایی هستند که باید برای طراحی و ساخت آن هزینه کرد. 
 3. هزینه طراحی روف گاردن چقدر است؟
  هزینه طراحی روف گاردن با توجه به متراژ بنا، نوع روف گاردن، بخش‌های مختلف روف گاردن متفاوت است. هزینه طراحی و ساخت با توجه به این عوامل تغییر می‌کند. 
 4. آیا به جای آبیاری دستی می‌توان از سیستم آبیاری اتوماتیک استفاده کرد؟
  بله، زمانی که با محدودیت نیروی انسانی مواجه هستید و می‌خواهید تمام گیاهان با فواصل زمانی مشخص آبیاری شوند باید از آبیاری اتوماتیک استفاده کنید. هزینه ساخت آبیاری اتوماتیک با توجه به کاربرد و ویژگی‌ که دارد بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است. 
 5. طراحی و ساخت روف گادن چند مدل دارد؟
  معمولا به سه دسته کلی نیمه متمرکز، متمرکز و گسترده تقسیم می‌شوند. 

5/5 - (1 امتیاز)
مراحل ساخت روف گاردن ساده چگونه است؟

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

بازگشت به بالا