فرآیند طراحی و محوطه سازی ویلا چیست؟

محوطه سازی ویلا
فهرست مطالب

همه دوست دارند در خانه‌ی رویایی خود زندگی کنند، ویلا یا آپارتمانی لوکس با کیفیت بالا و طراحی که باب سلیقه آن‌ها باشد. گاهی افراد به واسطه شغلی که دارند این فرصت را به دست می‌آورند به عنوان مثال کسی که خود معمار و سازنده واحدهای مسکونی است قطعا می‌تواند خانه‌ای مطابق با سلیقه خود طراحی کند. در بیشتر مواقع هم ترجیح می‌دهند که ساخت خانه را به دست یک گروه طراح و معمار بسپارند.

هنگام طراحی یا بازسازی ویلا برای مشتری، نه تنها باید به ایجاد فضاهای داخلی بلکه به طراحی فضاهای بیرونی که خواسته‌های مشتری را برآورده می‌کند، توجه کرد. قسمت بیرونی خانه به اندازه قسمتی که توسط دیوارها محصور شده اهمیت دارد. 

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

در زمان اجرای طرح و پروژه باید خواسته‌های مشتریان را منعکس کنید و تمام انتخاب‌های انجام شده را به اشتراک بگذارید، علاوه بر این، فضای باز باید همیشه قابلیت استفاده بهینه را تضمین کند.
در این مقاله می‌خواهیم مراحل مفیدی را برای فرآیند طراحی و محوطه سازی ویلا پیشنهاد کنیم. این نکات در هر پروژه باید جداگانه مورد بررسی قرار بگیرد.

از خدمات چوپکس میتوان به محوطه سازی ویلا از ایده تا اجرا اشاره کرد که با تماس با کارشناسان میتوانید از این خدمات اطلاعات کسب کنید

فرآیند طراحی بیرونی: درک خواسته‌ها

اولین کاری که در فرآیند طراحی فضای باز باید انجام دهید، شناسایی ویژگی‌های خاص مکان مورد نظر و نیازهای شخصی مشتری است. آنچه ما باید بپرسیم این است: فضای بیرونی باید چه اندازه‌ای  داشته باشد؟ به چه منظور می‌خواهید از این فضا استفاده کنید؟
یک باغ بزرگ را باید جدا از یک پاسیو کوچک در پشت خانه یا یک روف گاردن قرار دهید و در ساخت آن اندازه شرط اول است. سپس نوع استفاده مشتری یکی دیگر از مواردی است که رد ساخت این بخش تاثیرگذار خواهد بود.
در زمان ساخت این بخش ممکن است با چند سوال اساسی روبه‌رو شوید: اینکه آیا ما در مورد یک بخش برای استراحت با تمام ویژگی‌های یک سالن در فضای باز صحبت می‌کنیم؟ یا فقط هدفتان طراحی یک محوطه کنار استخر است؟ آیا این محیط خصوصی است یا می‌خواهید برای دورهمی‌های دوستانه از آن استفاده کنید؟
درک سبک زندگی صاحب خانه می‌تواند از این نظر کمک زیادی به شما کند. به همین دلیل، توصیه می‌شود مدت زمان مشخصی را صرف گفتگو با آن‌ها، بررسی عادات و آرزوهایشان کنید. در زمان طراحی این فضا بهتر است آب و هوای منطقه را در نظر بگیرید و با توجه به آن طراحی خود را انجام دهید. اما سایر جنبه‌های فنی که باید در این بخش ارزیابی شوند عبارتند از:

  • وجود یک پانوراما برای تقویت
  • شیب زمین
  • نوع خاک
  • خطر احتمالی آتش سوزی جنگل
  • زهکشی آب باران
  • سهولت دسترسی و حمل و نقل
  • اتصال به خدماتی مانند لوله‌های انرژی، گاز و آب

هنگامی که تمام ویژگی‌های مفید برای انجام پروژه را درک کردید، می‌توانید بهترین طراحی را داشته باشید. 

فرآیند طراحی بیرونی: مفهوم

نمی‌توان فضای بیرون از خانه را به عنوان یک منطقه خارج از خانه در نظر گرفت. طراحی این بخش فقط محدود به گیاهان و برخی از مبلمان باغ نمی‌شود، بلکه در سایر اجزای طراحی این فضا چون کف پوش، متریال استفاده شده و غیره صحبت می‌کنیم. به عبارت دیگر، این مفهوم یک رشته مشترک است تا از پیکربندی فضا تا مواد، از انتخاب گیاهان تا اشیاء تزئینی در هر بخشی به درستی استفاده شود. 

در این مرحله از فرآیند طراحی فضای باز، یک طراح خوب باید مفاهیم مختلف را به شکلی آماده کند که بتواند افکار خود را به مشتری انتقال دهد. گاهی یک طرح منطقی، می‌تواند توصیف با کلمات باشد که با دست ساخته شده است. 

مفهومی که به بهترین نیازهای مشتری نزدیک‌تر باشد با توجه به سلیقه او ارزیابی می‌شود و سپس اولین تغییرات ایجاد خواهد شد. 

فرآیند طراحی بیرونی: مناطق سبز

در فرآیند طراحی بیرونی، گیاهان و گل‌ها و مناطق سبز را نباید فراموش کرد زیرا نقش بسیار مهمی دارند. فضای سبز باید طوری طراحی شود که علاوه بر زیبایی ظاهری، کارایی و کاربرد خود را از دست ندهد.
در زمان انتخاب گیاه به آب و هوای منطقه، شدت نور و نحوه آبیاری آن توجه داشته باشید، با مشتری خود صحبت کنید که تا چه حد برای نگهداری و مراقبت از این فضا وقت می‌گذارد بدین ترتیب می‌توانید از گیاهانی مقاوم‌ نسبت به بی‌آبی یا کم‌آبی استفاده کنید. اگر مشتری به گل و گیاه علاقه دارد باید انتخاب خود را با وسواس بیشتری انجام دهید.

فرآیند طراحی بیرونی: سقف

با توجه به محل قرار گرفتن خانه و تابش نور خورشید می‌توانید سقف خانه را طراحی کنید. این کار باید طوری انجام شود که علاوه بر تامین نور خانه، گیاهان بتوانند از آن تغذیه کنند. از طرفی وجود یا عدم وجود سایبان به نظر طراح و سلیقه مشتری بستگی دارد. به همین دلیل ابتدا باید نظر مشتری را در رابطه با استفاده از فضای بیرون بپرسید و با توجه به نیاز مشتری آن را طراحی کنید.
برای ساخت سایه‌بان معمولا از چترها یا بادبان‌های همه‌کاره استفاده می‌کنند، آلاچیق و سبک‌های مدرن امروزه طرفدار بسیار بیشتری نسبت به سایه‌بان دارند. 

فرآیند طراحی بیرونی: مبلمان

انتخاب مبلمان مهم‌ترین بخش از کل فرآیند طراحی بیرونی است. انتخاب آگاهانه از مفهومی شروع می‌شود که قبلاً مشخص شده و باید با سلیقه مشتری و سبک خانه مطابقت داشته باشد. در زمان انتخاب مبلمان باید به دکوراسیون داخل خانه، رنگ‌های استفاده شده، سبک مورد نظر توجه داشته باشید. 

انتخاب پارچه و رنگ بیش از هر موضوع دیگری اهمیت دارد، آنچه جلوه و زیبایی شکل و فرم مبلمان را به تصویر می‌کشد رنگ و نوع پارچه است. به همین دلیل بهتر است با نظر مشتری این کار نهایی شود. 

فرآیند طراحی بیرونی: روشنایی

نورهای فضای بیرونی تاثیر بسیاری روی زیبایی و جلوه محیط دارند. برای کاربرد بیشتر بهتر است از نورهای مخفی، نورهای آفتابی و مهتابی استفاده شود تا فضای دلنشین به وجود آید.
برای بهتر نشان دادن ماهیت دوگانه اشیاء کاربردی و تزئینی به محصولات نورپردازی باکیفیتی نیاز دارید که کاملاً مطابق با سبک بقیه مبلمان باشد.

مطالب مرتبط: روف گاردن چیست

فرآیند طراحی بیرونی یک کار پیچیده است

طراحی بیرونی کار ساده و آسانی نیست و نیاز به مراحل و مقدمات اولیه دارد و با انتخاب همکاران واجد شرایط، مدیریت عملیاتی و مستند پروژه، ایجاد گزارش تکمیل می‌شود. بدیهی است که طراحی نمای بیرونی یک ویلا یا یک خانه لوکس عملیاتی شامل ارزیابی‌های متعددی چون عملکرد تا سلیقه زیبایی شناختی (شخصی و مشتری نهایی)، مدیریت فضا تا روشنایی و مبلمان است. هدف طراحی بیرونی رضایت کامل کسانی است که در فضای باز ساکن هستند که باید در چهارچوب استانداردهای لازم انجام شود.
در این بلاگ سعی کردیم اطلاعات کاربردی و مفیدی در رابطه با  فرآیند طراحی و محوطه سازی ویلا در اختیارتان قرار دهیم. 

1/5 - (2 امتیاز)
فرآیند طراحی و محوطه سازی ویلا چیست؟

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا