طراحی و اجرای روف گاردن

با بالا رفتن قیمت مسکن و همچنین عدم دسترسی به فضاهای دنج و آرام که همگی ناشی از توسعه بی‌رویه شهری بوده است موجب ورود مصالح سبک و بادوام همچون چوب پلاستیک برای ساخت، طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز (Roof Garden) و ایجاد ارزش افزوده به فضاهای مسکونی، اداری و تجاری شده است.

شرکت چوپکس با تولید پروفیل‌های تخصصی کفپوش و سازه و با کمک تیم‌های مجرب طراحی و اجرایی امکان استفاده بهینه از فضاهایی همچون بام و بالکن را با بهترین قیمت روف گاردن فراهم نموده است.

مشاوره رایگان طراحی و اجرای سقف روف گاردن و باغبام:
۸۸۸۸۱۸۹۱

** برای دریافت لیست قیمت روف گاردن و دیوار سبز تماس بگیرید.

مزایای طراحی و اجرای روف گاردن یا همان بام سبز
این تغییرات نسبتا ساده بر روی بام ها می‌تواند تا حد زیادی برای مناطق شهری ما سودمند باشد. در اینجا مثال‌هایی از مزایای روف گاردن‌ آورده شده است:

  • بام‌های سبز یا گرین روف میتوانند به جذب دی اکسید کربن کمک کنند و آلودگی هوا را کاهش بدهند.
  • آب های جاری ناشی از طوفان و سیل و آلودگی آب میتواند کاهش پیدا کند.
  • فضای روف گاردن‌ یا باغبام برای تولید غذا میتواند استفاده شود.
  • از لحاظ زیبایی شناسی، ساختمان و مناطق اطراف بهبود و ارزش ویژگی آن افزایش خواهد یافت.
  • از لحاظ اقتصادی در پلان روف گاردن هزینه‌های اضافی زمین وجود ندارد.
  • دمای اطراف ساختمان در تابستان میتواند کاهش یابد.
  • ساختمان در زمستان در برابر سرما میتواند از عایق‌بندی بیشتری بهره‌مند شود.
  • طول عمر بام میتواند بوسیله محافظت در برابر شرایط آب و هوایی گوناگون تمدید گردد.
  • هزینه های گرمایش سرمایش کاهش خواهد یافت.

سایه بان و آلاچیق

دیوار جداکننده

کفپوش

سوئیت

مبلمان

فلاور باکس

روف گاردن - کاشانک
روف گاردن - اقدسیه
roof farmanie 1
روف گاردن - فرمانیه
روف گاردن - بلوار کاوه
روف گاردن - الهیه
روف گاردن - زعفرانیه
روف گاردن - جردن
روف گاردن - میرداماد

 

روف گاردن چیست؟

روف گاردن تکنولوژی مدرنی می باشد که برای فضای سبز به کار گرفته می شود. باغ بام فضاهای سبزی هستند که در بالای ساختمان های صنعتی، مسکونی، تجاری نصب می شوند. بیشترین استفاده ای که از دیزاین روف گاردن می شود برای فضای بازی، تفریح، تولید غذا، سایه و پناهگاه، کنترل دما و …است.

 

فواید روف گاردن و بام سبز

اگر شما می خواهید به جای سقف های قیری و یا ایزوگام از سقف های سرسبز استفاده کنید باید بدانید که بهترین انتخاب را کرده اید. چرا که سقف هایی که سرسبز هستند آفتاب و گرما را به خوبی جذب می نمایند و بدینوسیله هزینه های انرژی شما کاهش پیدا می کند.طبق مطالعاتی که بیشتر کشورهای پیشرفته داشته اند، به این نتیجه رسیده اند که اگر از سقف های سبز وسیع استفاده کنند نیازهای تابستان آن ساختمان را تا ۷۵ درصد کاهش می دهد. این نیازها شامل کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، کاهش تقاضای تهویه هوا و … می باشد، که اگر این ویژگی ها را داشته باشد برای سلامت زندگی بسیار موثر واقع می شود.

گیاهانی که در بام باغ یا باغ بام وجود دارند و شما اقدام به کاشت آنها می کنید ذراتی که در هوا وجود دارد را به طور کامل از بین می برند. همچنین وجود گیاهان موجب تولید اکسیژن و ایجاد سایه می شود که این امر بسیار اهمیت دارد. در واقع باید بدانید پشت بام هایی که سرسبز هستند تا دو برابر می توانند از گرمای شدید محافظت کنند، در صورتی که پشت بام های سنتی قادر به این کار نمی باشند و از گرمای شدید نمی توانند محافظت کنند.

۴-یکی دیگر از مزیت های مهم ایجاد سقف روف گاردن و تراس گاردن بر روی پشت بام ها این است که فعالیت فاضلاب های سطحی که در محیط شهری وجود دارد را کاهش می دهد و توانایی آنها را کمتر می کند. از آنجایی که سطوح شهری و سطوح پشت بام ها از جنس سختی می باشند، سرعت و حجم فاضلاب های سطحی را افزایش می دهند و در واقع منبع اصلی آلودگی و سیل در سراسر جهان همین فاضلاب های سطحی می باشد.

 

آلاچیق در طراحی روف گاردن :

امکان دارد برخی از افراد تمایل داشته باشند عناصر دیگری مانند آلاچیق را در پشت بام های خود استفاده کنند.

به یکی از نکاتی که در مورد اجرای طرح آلاچیق باید دقت داشته باشید این است، فضایی که می خواهید آلاچیق را در آن به کار ببرید باید وسیع باشد، چرا که در غیر این صورت زیبایی چندانی نخواهد داشت. بنابراین باید از این طرح برای ساختمان هایی که تجاری و یا برج هایی که مساحت زیادی دارند استفاده کنید.

یکی از مزیت های به کار بردن طرح آلاچیق در پشت بام های سرسبز این است که شما می توانید از این فضا لذت ببرید. به همین دلیل است که در بیشتر ساختمان های تجاری از روف گاردن به عنوان کافی شاپ یا رستوران استفاده می شود، چرا که زیبایی فضا را بیشتر می کند و سایه بانی را در پشت بام ایجاد می کند.

فضایی برای نشستن در روف گاردن

روف گاردن و آلاچیق دو نمونه از ایده‌های خوب دکوراتورها برای ایجاد محیط زیباتر در فضای پشت بام یا حیاط منازل هستند. برای اینکه بتوانید فضایی مناسب برای نشستن و استراحت کردن ایجاد کنید، سراغ نیمکت چوبی ساده بروید که هیچ وقت هم از مد نمی‌افتد. بهتر است از نیمکت چوب پلاست برای فضای سرباز استفاده کنید که نسبت به تغییرات آب و هوایی و تابش نور خورشید مقاومت بسیار بالایی دارد. در غیر این صورت ممکن است نیمکت چوبی شما خیلی زود کیفیتش را از دست دهد و مجبور به خرید دوباره آن شوید.

بام سبز و موجی از خوشحالی:

فرض کنید سر کار هستید و موقع ناهار تصمیم می‌گیرید به جای نشستن پشت میز یا رفتن به ناهارخوری شلوغ از اداره بیرون بزنید؛ اما به جای اینکه از در خارج شوید، سوار آسانسور می‌شوید و خودتان را به بالاترین طبقه اداره می‌رسانید؛ در پشت بام را باز می‌کنید و به جای رو به رو شدن با سیمان‌های بد رنگ، چشمتان به منظره‌ای سرسبز و دلباز می‌افتد. این منظره همان چیزی است که وقتی کسی می‌پرسد روف گاردن چیست، باید در جوابش توصیف کرد.

بام سبز یا روف گاردن ارتباط با طبیعت را فراهم می‌کنند و کمی هم حال و هوای لوکس بودن را به محیط منتقل می‌کنند. بر اساس نتیجه تحقیقی که دانشکده پزشکی دانشگاه اگزتر Exeter منتشر کرده، مشخص شده است ارتباط با طبیعت و محیط‌های سبز به حفظ سلامت روان کمک می‌کند و باعث می‌شود احساس شادی در افراد بیشتر شود. بنابراین یکی از مهم‌ترین اهداف طراحی بام سبز برطرف کردن استرس انسان امروزی و ایجاد شادی بیشتر است. اگر فکر می‌کنید اجرایی کردن بام سبز و نمای چوب ساختمان در محل کار به معنای پایین آمدن راندمان کاری است؛ باید بدانید این تصور اشتباه است؛ چون کاهش استرس و شادی بیشتر بازخورد فعالیت‌های کارکنان را بیشتر خواهد کرد به نفع راندمان کاری تمام خواهد شد. در عین حال اگر محیط کار پر تنشی دارید و معمولا به کارمندانتان مرخصی بدهکار هستید، احتمالا یک فضای سبز روف گاردن ارزان هم به آن‌ها بدهکارید.

بهبود وضعیت ریه‌ها!

بام سبز یا روف گاردن، علاوه بر اینکه می‌تواند روحیه افراد را بهبود بخشد، باعث بهبود کیفیت هوا هم می‌شود؛ آن هم در شرایطی که شهرهای بزرگ پر از روزهای هشدار برای آلودگی هوا هستند؛ چه بر اثر سوزاندن زباله‌ها، چه به دلیل حضور کارخانه‌ها یا اتومبیل‌های غیر استاندارد و آلاینده.

در این شرایط بام سبز دست به کار می‌شود و با داشتن انواع و اقسام گیاهان و گل‌ها سعی در تصفیه هوای آلوده می‌کند. بنابراین می‌توان به نوعی انواع روف گاردن را روشی برای مقابله با آلودگی هوا و تاثیرات وحشتناک گازهای گلخانه‌ای دانست که کره زمین و ریه‌های ساکنانش را نشانه گرفته‌اند.

کاهش زباله با بام سبز

سومین مزیت بام سبز به کاهش میزان زباله‌های تولیدی است. بام سبز در ایران و سایر کشورهای جهان طوری ساخته می‌شود که دوامی بسیار بالا داشته باشد؛ به همین دلیل هم مدت زمانی که روف گاردن شما به تعویض قطعات نیاز پیدا کند، بسیار طولانی است. این نکته به این معنی است که طبیعت برای مدتی بسیار طولانی از میزبانی بسیاری از پسماندهای شیمیایی و مصنوعی معاف می‌شود و وقت بیشتری برای بازسازی خود خواهد داشت.

هدر نرفتن آب باران

مجانی‌ترین آب دنیا باران است؛ اما متاسفانه در اغلب مواقع به راحتی از دست می‌رود. اگر همیشه از هدر رفت آب باران ناراحت بوده‌اید و دنبال راهی برای بهبود وضعیت استفاده از باران می‌گشتید، خوب است بدانید بام سبز اقدامی مناسب برای جلوگیری از هدر رفتن آب باران است.

گیاهانی که روی روف گاردن قرار دارند، به سرعت آب باران را جذب می‌کنند و حتی می‌توانند مقداری از آن را ذخیره کنند تا بعدا مورد استفاده قرار دهند. در تابستان، روف گاردن‌ها می‌توانند بیش از ۸۰ درصد آب بارش‌ها را حفظ کنند. در زمستان این میزان به ۴۰ درصد می‌رسد. بعد از اینکه این گیاهان از آب باران استفاده کردند، آن را به جو برمی‌گردانند و از این طریق به بهبود چرخه فعالیت‌های طبیعت کمک می‌کنند.

بهینه سازی مصرف انرژی

بام سبز یا روف گاردن می‌تواند باعث بهبود استفاده از انرژی شود. از آنجایی که بام سبز یک عایق عالی است، می‌تواند در زمستان گرما را حفظ کند و در تابستان هوا را خنک نگه دارد. بنابراین میزان استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا در تابستان و وسایل گرمایشی در زمستان کاهش پیدا می‌کند. همین مسئله هم باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شود که در نهایت هم به نفع کره زمین است و هم به نفع مخارج شما.

جالب است بدانید تحقیقاتی در کانادا انجام شده که نشان می‌دهند استفاده از بام سبز باعث متعادل کردن نوسانات دما می‌شود و از این طریق می‌تواند با موج گرمای تابستان مقابله کند و وضعیت هوا را قابل تحمل کند.

یک عایق صوتی مناسب

عایق بودن یکی از بارزترین خصایص بام سبز است. بام سبز علاوه بر اینکه نسبت به گرما و سرما مثل یک عایق عمل می‌کند، یک عایق صوتی مناسب هم هست. اگر جزئیات اجرایی روف گاردن را مطالعه کرده باشید، احتمالا می‌دانید که علاوه بر گیاهان از خاک هم در این ترکیب استفاده می‌شود. ترکیب خاک و گیاهان باعث جذب امواج صدا می‌شود. به همین دلیل اگر از شلوغی ساختمان خسته شده‌اید یا دلتان نمی‌خواهد صدای بوق ماشین‌ها به گوشتان برسد، خوب است با یک متخصص طراحی بام سبز مشورت کنید و دست به کار شوید.

گیاهانی که در طراحی روف گاردن وجود دارد :

انتخاب کردن گیاهانی که برای طراحی روف گاردن مورد استفاده قرار می گیرد نیاز به تجربه و تخصص دارد. فاکتورهای زیادی برای انتخاب نوع گیاه وجود دارد که برخی از آنها را بیان می کنیم.

– نوع ریشه گیاهی که می خواهد در خاک قرار بگیرد.

– مقاومتی که گیاه در برابر سرما و گرمای شدید دارد.

– میزان آبی که گیاه به آن نیاز دارد

– عملکرد گیاهان که مجاور هم قرار می گیرند.

– میزان نوری که به گیاه می رسد.

– جهت و نوع رشد ریشه های گیاهان

– نوع برگ های گیاه که یوزنی، پهن و یا … می باشد.

– عملکرد گیاهان کاشته شده در برابر حشرات

شرکت چوپکس در مسیر مشاوره و اجرای اصولی در کنارتان خواهد بود.

شماره تماس با مشاور :

۸۸۸۸۱۸۹۱

بازگشت به بالا