استفاده از پارامترهای موجود در باغ ایرانی در طراحی روف گاردن

استفاده از پارامترهای موجود در باغ ایرانی در طراحی روف گاردن

تمرکز این مقاله بر روی نتایج حاصل از مطالعات بر روی پارامترهای پایدار دخیل در ایجاد باغ ایرانی در مناطق خشک ایران می باشد. باغ ایرانی برای قرون زیادی نقش مهمی در تعدیل آب و هوای محلی داشته و امروزه تشخیص عوامل پایدار کننده می تواند یک استراتژی به منظور کاهش مصرف انرژی کلی به حساب بیاید. هدف اصلی از آنالیز خصوصیات پایدار باغ ایرانی، شناسایی پارامترهای پایدار در طراحی منظره و روف گاردن ، برای دست یابی به آب و هوای مشابه در حال و آینده می باشد.

مقدمه : باغ های ایرانی

باغ ها در ایران برای هزاران توسط معماران ایرانی به جهت متعادل سازی هوای محلی ساخته شده اند . فقدان فضاهای سبز در مناطق خشک وسیعی از ایران، معماران را مجبور کرده است تا راه حل های مختلف و نوآورانه برای گرما و خشکی ایجاد کنند. در واقع، معماری منظر سنتی ایران ویژگی های پایدار را به وجود آورده است که به باغ های آن ها اجازه می دهد تا به موانع محیطی پاسخ دهند.

اولین باغ های ایرانی که به وسیله امپراتور ایران، کوروش بزرگ به عنوان باغ شاه سلطنتی در شش هکتار ساخته شده اند، پردیس نامیده می شود، یعنی “باغ بسته” در فارسی و به زبان انگلیسی “بهشت” و نماد معماری منظر بومی است و دارای تعداد زیادی از ویژگی ها و پارامترها بر اساس شرایط آب و هوایی و اصول پایدار را در بر دارد .

باغ کوروش توسط داوید استرونچ در پاسارگاد در استان شیراز (جنوب غرب ایران) کشف شد که در جستجوی بقایای کانال های سنگی بود که در حین حفاری به آن رسید .

با توجه به یافته های تاریخی که شرح داده شد و مشاهدات باغ های تاریخی که در ایران موجود است ، می توان نتیجه گرفت که عناصر اصلی طراحی باغ های ایرانی شامل عناصر طبیعی مانند آب و پوشش گیاهی و عناصر ساخته شده مانند عمارت، محورهای درون باغ ، و دیوارهاست که علاوه بر این، عناصر جانبی مانند فضاهای خدمات (حمام، طویله) اغلب شامل می شوند.

باغ ایرانی به طور معمول یک طراحی مفهومی دارد، که با عناصر طبیعی و ساخته شده باغ در اطراف یک محور مرکزی قرار گرفته است. از آنجایی که بیشتر باغ های ایرانی در مناطق خشکی فلات مرکزی ایران واقع شده اند و همچنین باغ ها بهشتی ایرانی در منطقه خلیج پاسگراد قرار گرفته است، پارامترهای پایداری در طراحی باغ های ایرانی، در مناطق خشک مورد بحث و بررسی از جمله استراتژی های مهم برای طراحی چشم انداز پایدار معاصر قرار گرفته است .

روش های پژوهش باغ های ایرانی

روش تحقيق اين مقاله روش تحقيق توصيفي- تحليلي است و براساس مطالعات تاريخي و مستند شده در مورد جنبه هاي فيزيكي باغ هاي ايراني است. چارچوب تحقیق این مقاله شامل؛ شناخت باغ های ایرانی، بررسی و توصیف چشم انداز پایدار و در نهایت تجزیه و تحلیل و یا عناصر طبیعی و ساخته شده باغ های ایرانی (آب، پوشش گیاهی و غرفه) و نقش پایداری در ایجاد آنهاست .

چشم انداز پایدار: پارامترها و اصول طراحی باغ ایرانی

محوطه سازی پایدار به طور کلی تاثیر کم، تعمیر و نگهداری کم، استفاده از منابع کم و هزینه نسبتا پایین دارد که با هر یک از فضاهای خاص و اقلیمی که نیازمند مراقبت هستند عملا متناسب تر است . مناظر پایدار موجب تعادل و هماهنگی نیازهای انسان از زیبایی و کاربری منظره با توجه به منابه با ارزش و موجود در محل زیست می شود . اصول مهم در طراحی چشم انداز پایدار عبارتند از:

  • استفاده از محوطه سازی برای حفظ انرژی و جلوگیری از آلودگی هوا
  • طراحی سیستم های آبیاری مناسب برای استفاده از آب مناسب
  • حفاظت از آب برای محدود کردن استفاده از آب آشامیدنی
  • انتخاب گیاه بومی و استفاده از گیاه مناسب در جای مناسب
  • مصرف منابع طبیعی و تجدید پذیر و مواد برای حفظ انرژی
  • جلوگیری / کاهش کودهای شیمیایی و آفت کش ها برای جلوگیری از آلودگی زمین

پارامترهای پایداری در عناصر باغ

عناصر طبیعی: آب و گیاهان

در مناطق خشک ایران، آب، به عنوان یک معیار طراحی مهم برای ایجاد محیطی راحت در باغ های ایرانی به وسیله هدایت باد بر آب موجود ، کاهش دمای هوا و افزایش رطوبت، مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این،  با این معیار میتوان به میزان تعداد باغ های موجود پی برد .

یکی دیگر از عناصر اصلاح کننده مهم، پوشش گیاهی است که برای هدایت و فیلتر کردن نسیم و افزایش خنک کننده تبخیری با کاشت پوشش گیاهی مناسب و همچنین ارائه سایه و جذب اشعه ماوراء بنفش از تابش خورشید با استفاده از موقعیت استراتژیک آنها استفاده شده است.

به جز محور مرکزی باغ های ایرانی، که در آن عمارت یا خانه صاحب باغ قرار گرفته است، کل منطقه باغی دارای پوشش گیاهی سرسبز است . پوشش گیاهی در این باغ ها نه تنها برای افزایش رطوبت بلکه برای ایجاد یک محیط راحت همراه با سایه است .

در باغ های ایرانی، دو مورد مربوط به نقش موثر آب در خلق باغ های ایرانی به عنوان اقلیم های کوچک بومی وجود دارد: آبیاری باغ و نوع نمایش آب در مناطق خشک، مهم است که آب را پیدا کرده و مانع از اتلاف آن شود. منبع آب در اکثر باغهای ایران قنات است. قنات یک روش بومی برای آبیاری است که توسط ایرانیان باستانی اختراع شده است و آب را از کوه ها به سطوح بسیار دور از طریق چاه های متصل به هم زیرزمینی انتقال می دهد .

برای طراحی باغ های نمایش داده شده در تصویر بالا به وسیله آب ، راه های مختلفی وجود دارد . استخر و یک تالاب بزرگ برای ذخیره آب در کانال ها و جریان دادن آن برای آبیاری گیاهان استفاده می شود که در کنار آن فواره ها را هم می توان استفاده کرد . فواره نه تنها برای زیبایی محیط زیست استفاده می شود، بلکه برای افزایش رطوبت در طول روزهای گرم هم قابل استفاده است . انواع مختلف گیاهان در باغ های ایرانی وجود دارد مانند : گل ها، شبدر و انواع مختلف درختان.

در باغ های ایرانی، درختان معمولا به سه دلیل استفاده می شود: زیبایی، سایه زنی و میوه دهی. درختان همیشه سبز مانند: سرو، کاج و چنار، در دو طرف راههای اصلی قرار گرفته شدهه و درختان میوه همچون توت، گلابی، به ، زردآلو ، انار و … در میان آنها قرار گرفته است. مطابق درختان فصلی میوه کاشته شده و  با سیستم آبیاری و شکل هندسی باغ، سبب ایجاد یک باغ همیشه ثابت و سبز شده است (شکل ۲)

درختان همیشه سبز در این باغ ها به عنوان ابزار سایه طبیعی استفاده می شوند و برای مقاومت در برابر طوفان و باد های گرد و غبار محلی مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این، در باغ های ایران از شبدر به جای چمن استفاده میشد که نوعی سنگ فرش هم بود .

شبدر دارای ویژگی های پایدار متفاوت همچون جذب نیتروژن از آب و انتقال آن به زمین می باشد که این عمل می تواند تا حدودی باعث دفع حشرات گردد و نگهداری ان بسیار ساده می باشد و به مقدار اندکی آب نبست به چمن نیاز دارد و در فصول سرد به عنوان خوراک دام استفاده می شود .

عناصر ساخته شده باغ ایرانی : عمارت و دیوار

از آنجا که باغ های ایرانی به عنوان اقلیم های کوچک در مناطق خشک عمل می کنند، عمارت های باغ تنها ساختمان های فرعی است که به شکل برون گرا از هر جهت به سمت بیرون باز می شوند، در حالی که دیگر ساختمان های سنتی ایرانی درون گرا بوده است. همچنین پیوستن فضاهای نیمه باز، مانند؛ تراس و بالکن در عمارت ها و قرار دادن حوضچه های آب درون ساختمان ها، راهکار های اصلی خنک کننده در طراحی ساختمان های باغ های ایرانی است.

مصالح اصلی عمارت ها معمولا آجر، کاشی و سنگ می باشد که به راحتی در فلات مرکزی ایران یافت می شود، دارای مقاومت حرارتی بالا و ظرفیت حرارتی بالا هستند و در جذب تابش خورشید خوب عمل می کنند. یکی دیگر از عناصر شناخته شده در باغ ایرانی دیوار است که تمام عناصر باغی آن را احاطه کرده است. دیوار نه تنها نقش امنیتی برای حفاظت از باغ، بلکه می تواند باغ را در برابر باد های گرد و خاک گرم محافظت و رطوبت در داخل باغ را حفظ کند .علاوه بر این، دیوار به وسیله ایجاد سایه به عنوان سایه انداز در داخل باغ ایرانی عمل می کند.

نتیجه گیری از پارامترهای موجود در باغ ایرانی

هدف از این مقاله تعیین جنبه های مختلف طراحی باغ های ایران با توجه به معماری چشم انداز پایدار است. به دلیل عوامل محیطی، باغهای ایرانی در مناطق خشک از محوطه سازی نرم و سخت استفاده می کند ، چنین محوطه سازی به افزایش خنک کنندگی و به پایداری باغ های ایرانی کمک می کند . به عنوان مثال، باغ ایرانی به عنوان یک اکوسیستم بسته، نقش مهمی در تولید غذا و دارو داشته است . معتدل کردن اقلیم محلی با جذب اشعه ماوراء بنفش خورشیدی، کاهش دمای هوا و افزایش رطوبت هموار می سازد .

بنابراین، تجزیه و تحلیل پایدار آن ویژگی های تجربه مفید برای طراحی منظر معاصر است و می تواند کاربرد بیشتری در زمینه های مشابه و اقلیدات داشته باشد. بر اساس این تحلیل عناصر طبیعی و ساخته شده باغ های ایرانی و استراتژی های طراحی آنها، منتعقدان نتیجه می گیرند که ممکن است برای معماران فعلی یا تازه به کار تمرین خوبی برای ایجاد مناظر پایدار در مناطق خشک باشد .

در انتها با در نظر گرفتن قدمت باغ های ایرانی و دانش معماران ایرانی از هزاران سال پیش به کار گیری موارد ذکر شده در این مقاله می تواند در خلق فضاهای سبز همچون باغ ، حیاط ، تراس ، بالکن و روف گاردن (باغ بام) کمک کند. مجموعه چوپکس جهت حفظ ارزشهای ایرانی از المان های شاخص باغ های ایرانی در طراحی روف گاردن استفاده می کند . نزدیکی فرهنگی ما ایرانی ها با چنین باغهایی موجب ایجاد آرامش و آسودگی خیال در آشفتگی و آشوب موجود در شهرها خواهد شد .

ساخت آبنما با سیکل بسته و استفاده از کفپوش های چوب پلاستیک (چوب پلاست ) و چیدمان صحیح گلدان ها با عمق متفاوت جهت کاشت گونه های گیاهی متنوع  ، همه و همه می تواند مهر تاییدی بر استفاده صحیح از المان های باغ ایرانی در طراحی روف گاردن در عصر حاضر باشد .

 

همراهان گرامی شما می توانید برای دریافت قیمت های به روز شده با شماره ۸۸۸۷۹۳۳۹۲-۰۲۱ و یا ۸۸۸۸۱۸۹۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. همچنین در قسمت ارتباط با ما سوال خود را مطرح فرمایید تا کارشناسان ما پاسختان را بدهند . همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از صفحات زیر بازدید نمایید :

سوالات متداول 

لیست قیمت چوب پلاستیک

تماس با ما

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *