چگونه در پشت بام باغچه بسازیم!

Z 1

طراحی پشت بام 

طراحی پشت بام آپارتمان

افزایش جمعیت در شهرها یکی از عوامل بالا رفتن ارزش زمین و ملک شده که همین امر در رشد بی‌رویه ساختمان سازی و آپارتمان نشینی تاثیر به سزایی داشته است؛ به همین علت فضای سبز و گیاهان در سطح شهر رو به نابودی بوده و نه تنها جلوه شهر را تغییر خواهد داد، بلکه آلودگی هوا نیز بیشتر می‌شود.
اما خوشبختانه سبک نوین زندگی شهری روبه پیشرفت بوده و می‌توان با ایجاد باغچه در پشت بام از فضای سبز ایجاد شده استفاده کرد و با طراحی پشت بام آپارتمان از آلودگی بیش از اندازه هوا جلوگیری نمود.
روف گاردن یا بام سبز یکی از طراحی‌های نوین در زندگی شهریست که می‌توان گفت نقطه عطفی برای افرادیست که به فضای سبز، باغچه، کشاورزی و گلکاری علاقمند هستند.

چگونه باغ بام بسازیم!

باغچه سازی در پشت بام ایده‌ای جذاب است که به شما این امکان را می دهد تا برای چندیدن ساعت از زندگی شهری دور شده و به آرامش برسید. برای باغچه سازی در پشت بام کافیست تا فضای غیر قابل استفاده روی بام را با چند حرکت ساده به باغچه یا محلی برای کشاوزی تبدیل کنید.
البته می توانید از شرکت های متخصص که در زمینه طراحی و اجرای روف گاردن فعالیت دارند نیز، کمک بگیرید تا طبق استانداردهای لازم برای شما روف گاردن یا بام سبز مورد علاقه‌تان را ایجاد کنند. قبل از هر کاری به این فکر کنید که می خواهید باغچه سبز با گل های رنگی داشته باشید یا می خواهید بر روی پشت بام کشاورزی کنید و گیاهان خوراکی بکارید.  

چگونه باغ بام بسازیم!
چگونه باغ بام بسازیم!

پشت بام را به باغچه تبدیل کنید!

شما می توانید با چند روش ساده پشت بام را به باغچه برای کشت و کار تبدیل کرده و کشاورزی کنید.

محل مورد نظر برای ایجاد باغچه را در پشت بام مشخص کنید؛ سعی کنید مکانی را انتخاب کنید که از نور کافی برخوردار باشد.

  • پشت بام را زهکشی کرده و به این ترتیب پشت بام را ضد آفتاب کنید؛ زهکشی اصولی پشت بام بستری مناسب برای رشد گیاهان است.
  • طوری زهکشی را انجام دهید که بتوانید به راحتی باغچه را آبیاری کرده و دسترسی لازم به هر نقطه از باغچه را داشته باشید.
  • از خاک مخصوص پشت بام که وزنی سبک دارد استفاده کنید تا پشت بام فشار زیادی را متحمل نشود.
  • از جعبه یا باکس هایی که از سطح بام فاصله داشته و لایه فیلتر خاک دارند، استفاده کنید تا گیاهان به بهترین شکل رشد کنند.
  • برای آبیاری باغچه می توانید از آبپاش استفاده کنید یا اگر باغچه ای که ایجاد کرده اید بزرگ است از سیستم آبیاری استفاده کنید؛ علاوه براین برای آبیاری باغچه می توان از آب باران نیز استفاده کرد.
پشت بام را به باغچه تبدیل کنید!
پشت بام را به باغچه تبدیل کنید!

گیاهان مناسب روف گاردن را انتخاب کنید!

گیاهان مناسب باغ بام باید خصوصیاتی داشته باشند تا شما بتوانید به راحتی آن ها را پرورش دهید. برای مثال گیاهان مناسب پشت بام باید:

  • گیاهان مناسب باغ بام باید به آبیاری کم نیاز داشته باشند تا بتوانند از طریق آب باران رشد کنند؛ گرچه باید گیاهی را انتخاب کنید که با شرایط آب و هوایی منطقه شما سازگار بوده و به بهترین شکل رشد کند.
  • گیاهان مناسب باغ بام بهتر است طول عمر بالایی داشته باشند تا به این صورت از هزینه های نگهداری و تعویض مداوم پوشش گیاهی کاسته شود.
  • گیاهان مناسب پشت بام با شرایط سازگار باشند و به این صورت بتوانند با محیطی که برای گیاهان آماده شده است در کمترین زمان تطابق یافته و رشد خود را آغاز نمایند؛ با توجه به این امر گیاهان بومی یکی از بهترین انتخاب ها برای پشت بام به حساب می آیند. 

سبزی کاری روی پشت بام شیوه نوین کشاورزی

سبزی کاری روی پشت بام یکی از روش های معمول بوده که در کشورهای پیشرفته بسیار مرسوم است؛ در ایران نیز سبزی کاری روی پشت بام کما بیش در حال پیشرفت است. کشاورزی روی پشت بام در ایران به طور حرفه ای انجام نمی شود اما برخی افراد به دلیل علاقه شدید به سبزی کاری و کشاوری و عدم دسترسی به مکان مناسب برای این کار، از پشت بام استفاده می کنند.
شرایط آب و هوایی ایران برای سبزی کاری روی پشت بام و کشاورزی در باغ بام بسیار مساعد بوده و این امکان برای شما فراهم است تا با کمترین هزینه باغ بام مخصوص خود را داشته باشید. 

سبزی کاری روی پشت بام شیوه نوین کشاورزی
سبزی کاری روی پشت بام شیوه نوین کشاورزی

گلدان برروی پشت بام راهی برای ایجاد باغچه کوچک

گلدان برروی پشت بام به شما کمک می‌کند تا علاوه‌بر گلکاری، سبزیجات و محصولات مورد نیازتان را دورن گلدان بکارید. می‌توانید از فلاورباکس یا گلدان‌هایی با سایزهای متفاوت استفاده کنید. قرار دادن گلدان برروی پشت بام یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای ایجاد باغچه بوده که کمترین زحمت را دارد. شما می توانید گلدان ها را در نقطه ای از پشت بام قرار دهید تا از نور کافی برخوردار شوند و نور مورد نیاز برای رشد را داشته باشند. امکان کاشت درختچه های کوچک بزرگ در گلدان بر روی پشت بام وجود دارد و شما می توانید درختچه های مورد علاقه تان را نیز در پشت بام پرورش دهید.

 

چوپکس از تولید تا طراحی و اجرا همراه شماست

برای هماهنگی جهت اجرای روف گاردن با شماره 88881891-021 تماس حاصل نمایید

ما آماده ارائه خدمات حضوری و غیر حضوری به شما مشتریان گرامی در تهران و سراسر ایران هستیم

چگونه در پشت بام باغچه بسازیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا