15 مدل گل و گیاه مناسب روف گاردن: راهنمایی کامل

best planter for rooftop garden
فهرست مطالب

با توجه به گسترش شهرنشینی و آپارتمان‌سازی، امروزه کمبود فضای سبز در زندگی شهری حس می‌شود. به همین دلیل طراحان به دنبال ساخت روف گاردن یا باغ سبز در ساختمان‌ها و برج‌ها هستند. در طراحی و ساخت روف گاردن باید از گیاهان مقاوم و در عین حال زیبا و شکیل استفاده کرد.
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گل و گیاه مناسب روف گاردن مقاومت در برابر کم‌آبی و نور زیاد است. در ادامه با 15 مدل گل و گیاه مناسب روف گاردن آشنا خواهید شد. 

1- گیاه کوسا داگوود

kousa dogwood

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

گیاه کوسا داگوود یک درخت کوچک است که برخی از گونه‌های آن حدود 30 فوت ارتفاع دارند و یک گل مناسب برای روف گاردن است. این درخت در فصل بهار، دارای گل‌های کوچک و زیبا به رنگ سفید تا صورتی است که در فصل تابستان به شاخ و برگ‌های تابستانی سبز تیره تبدیل می‌شود.

2- گیاه کوریلوس آولانا

harry lauder

این درختچه شاخ و برگ‌های قلبی شکلی دارد و ارتفاع آن در بهترین حالت رشد خود به 10 فوت می‌رسد، این گیاه در برابر کم‌آبی بسیار مقاوم است. برای رشد بیشتر گیاه، بهتر است قبل از کاشت منطقه کاشت گیاه را بررسی کنید. 

3- گیاه ستاره آبی

blue-star-juniper

این درختچه ظاهر بسیار زیبا و گردی دارد، برگ‌های ریز و سوزنی شکل این گیاه در بهترین زمان رشد ارتفاع درختچه را به 3 فوت می‌رسانند. 

4- سرو کوتوله هینوکی

dwarf hinoki cypress

این سرو از لحاظ قد و ارتفاع رشد کاملی ندارد به همین دلیل به سرو کوتوله معروف است. سرو هینوکی کوتوله شاخ و برگ سیز رنگی دارد و رشد آن بسیار کند است.
این گیاه به یک برنامه آبیاری روتین و منظم نیاز دارد، در غیر اینصورت ممکن است خشک شود. معمولا گوشه‌های روف گاردن فضای مناسبی برای کاشت این گیاه است زیرا هم نمای زیبایی به فضا می‌دهد هم اگر به تنهایی کاشته شود رشد کامل‌تری خواهد داشت. 

5- گیاه فنال آستیلبه

astilbe fanal

این گیاه نیاز به نور دائم و همیشگی ندارد و در سایه آفتاب رشد بهتری خواهد داشت، آستیلبه یک گیاه چند ساله است که ساقه‌های آن حدود یک و نیم متر رشد می‌کنند. این گیاه رطوبت را دوست دارد و در خاک مرطوب عملکرد بهتری خواهد داشت به همین دلیل هیچ وقت اجازه ندهید که خاک آن خشک شود و سعی کنید همیشه آن را مرطوب نگه‌دارید. گل‌های قرمز رنگ این گیاه جلوه و زیبایی خاصی به محیط می‌دهند.

6- گیاه هاستا بزرگ

big daddy hosta

قرار دادن هاستا بزرگ در نقاط سایه‌تر روف گاردن، جلوه و ظاهر بسیار زیبایی به فضا می‌دهد. این گیاه بسیار مقاوم است و در شرایط کم‌آبی می‌تواند رشد خود را ادامه دهد. برگ‌های سبز آبی این گیاه به قدری بزرگ هستند که برای دسته‌گل از آن‌ها استفاده می‌شود و در صنعت گل و گیاه با عنوان گیاهان باغبانی چندکاره شناخته می‌شوند. 

7- گیاه آجوگا

ajuga

این گیاه ظاهری شبیه به گل چسب دارد و یک پوشش زمینی مقاوم در برابر پروانه‌ها و مرغ‌های مگس خوار است. گیاه آجوگا برگ‌های سبز روشن و تیره‌ای دارد که جلوه آن را بیشتر می‌کند و برای سبز ماندن به آبیاری زیادی نیاز دارد.

8- گیاه اسطوخودوس(لوندر)

lavender

اسطوخودوس یا لوندر از نظر رایحه بسیار محبوب هستند و در خانواده نعناع‌های بومی و مدیترانه قرار دارد، به همین دلیل می‌تواند آب و هویا طوفانی، باد شدید و هوای خشک را تحمل کند. شاخ و برگ‌های زیبا و سبز خاکستری آن حدود یک و نیم فوت ارتفاع دارند. 

9- گل نیلوفر

daylily

این گل با آب و هوای بیرون سازگار است و در برابر کم آبی نسبتاً مقاوم هستند، شکوفه‌های این گیاه ثابت هستند و نشان دهنده گل‌دهی بالای آن است. شکوفه‌هایی این گل‌ها به رنگ صورتی بوده و ظاهر آن‌ها شبیه به اسطوخودوس است و ارتفاع شاخ و برگ این گیاه به 2 فوت می‌رسد.

10- گیاه گوش بره

lamb ears

این گیاه برگ‌های بسیار نرمی دارند، روی برگ‌های گیاه گوش بره پرزهای سفید رنگ و ریزی وجود دارد که مانع آسیب به گیاه می‌شود و به دلیل این پرزهای سفید رنگ، این گیاه به گوش بره شهرت پیدا کرده است. از این گیاه برای کاشت حاشیه باغچه‌ها استفاده می‌کنند و مانند گل چسب به سرعت تکثیر می‌شوند. 

11- درخت ویستریا ژاپنی

japanese wisteria

یکی از گیاهان معروف ژاپنی که ظاهری بسیار زیبا و جذاب دارد، ویستریا ژاپنی است که شکوفه‌های معطر آن مانند انگور آویزان می‌شوند. ظاهر ویستریا شبیه به درخت تاک است و سه بار در سال شکوفه می‌دهد، این گیاه برای رشد بیشتر نیاز به فضای کافی دارد به همین دلیل قبل از کاشت محل مورد نظر را بررسی کنید. بخش‌هایی از این گیاه سمی هستند و در صورت تماس با دست، چشم و تماس حیوانات با آن باعث مسمومیت می‌شود. 

12- یاس الدوله شعله طلا

gold flame honeysuckle

یکی از گیاهانی که موجب جذب مرغ مگس خوار و پروانه‌ها در روف گاردن می‌شود، یاس امین الدوله است. این گیاه در اواخر بهار شروع به شکوفه دادن می‌کند، شکوفه‌های ظریف صورتی کم رنگ و سرخابی آن عطر فوق‌العاده‌ای دارند. ارتفاع این گیاه در بهترین زمان رشد به حدود 20 فوت می‌رسد، به همین دلیل از یک طناب یا میله استفاده می‌کنند تا گیاه به سمت بالا رشد کند. 

13- گیاه هیدرانسیا

climibing hydrangea

این گیاه شکوفه‌هایی به رنگ سفید خامه‌ای و انگوری شکل دارد، در فصل بهار ظاهری بسیار زیبا و جذابی به باغ می‌دهد. ارتفاع هیدرانسیا در زمان رشد به 60 فوت می‌رسد. این گیاه با وجود اینکه بسیار بلند است اما به راحتی هرس می‌شود و این هرس کردن به رشد طول آن کمک بسیاری می‌کند.

14- گیاه فسکیو آبی

Blue Fescue

فسکیو آبی گیاهی نیزه‌ای شکل است که در فضاهای سبز به عنوان چمن‌های زینتی و مقاوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این گیاه در لبه‌های روف گاردن استفاده می‌کنند و قد آن به 10 اینچ می‌رسد.

15- گیاه تاج‌دار

maidengrass

این گیاه دارای یک تاج سفید رنگ است و با شکل و ظاهر جذابی که دارد با نام گیاه تاج‌دار شناخته می‌شود. در آفتاب کامل به بهترین وجه ممکن رشد می‌کنند و برای پوشاندن فضای سبز یک گزینه عالی است. 

سخن پایانی

این گیاهان به عنوان بهترین و مناسب‌ترین گیاهان روف گاردن شناخته می‌شوند، اگر به دنبال گیاهانی مقاوم و زیبا برای روف گاردن یا فضای سبز خود هستید باید به چند نکته توجه داشته باشید. در زمان خرید گل و گیاه مناسب برای روف گاردن به نوع ریشه، میزان آب، نحوه رشد شاخ و برگ گیاه و اندازه گیاه توجه کنید. 

Rate this post
15 مدل گل و گیاه مناسب روف گاردن: راهنمایی کامل

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا