تفاوت تراس، بالکن، پاسیو، عرشه و ایوان چیست؟

تفاوت تراس، بالکن، پاسیو، عرشه و ایوان
فهرست مطالب

بالکن، تراس، ایوان و غیره از سازه‌هایی هستند که علاوه بر کاربردی که دارند برای زیبا کردن فضاهای بیرونی از آن استفاده می‌کنند. هر یک از این سازه‌ها با توجه به ساختار، شکل ظاهری و متریالی که در ساخت آن‌ها استفاده شده است دارای تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر هستند. برخلاف تصور مردم این سازه‌ها با هم تفاوت دارند و هر یک از آن‌ها کاربرد خود را دارند که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد. 

پاسیو چیست؟

شاید از خودتان بپرسید که پاسیو چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که پاسیو یک فضای بیرونی است که معمولاً در پشت خانه ساخته می‌شود و در مجاورت سازه اصلی قرار دارد. پاسیو را می‌توان به ساختمان اصلی متصل کرد یا به عنوان یک سازه جدا در اطراف خانه ساخت. سقف پاسیو باز است و در شب می‌توانید زیبایی آسمان و ستارگان را تماشا کنید، برخی از صاحبان خانه ترجیح می‌دهند برای حفظ حریم خصوصی و محافظت در برابر نور خورشید یک سایه بان بالای سر نصب کنند.

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

پاسیو چیست
هدف از ساخت پاسیو در واقع ایجاد یک فضای زندگی جدا در فضای باز برای استراحت کردن، دورهمی‌های دوستانه و صرف عصرانه است. در خانه‌های بزرگی که پاسیو بدون سقف دارند از باربیکیو برای پخت غذاها در میهمانی استفاده می‌کنند.
برای زیبایی بیشتر این محیط می‌توانید پاسیو را با گلدان‌های طبیعی، نورها تزئینی و فواره و مبلمان تزیین کنید. علاوه بر این موارد پاسیو می‌تواند تاثیر زیادی بر نمای خارجی ملک داشته باشد.

مطالب مرتبط: روف گاردن چیست

بالکن چیست؟

بالکن‌ها فضاهای بیرونی کوچکی هستند که به طبقات بالایی خانه یا یک ساختمان آپارتمانی نصب می‌شوند. این سازه‌ها برای اولین بار در قرون وسطی ساخته شدند و معمولا دارای فضای کوچک و عمق یک متری هستند. این بالکن‌ها داخل اتاق یا آشپزخانه قرار دارند و به ساکنین اجازه می‌دهند بدون خروج از خانه از هوای تازه استفاده کنند. بالکن‌ها روی دیوارهای سازه اصلی ساخته می‌شوند و می‌توانید در آن از باربیکیو استفاده کنید.

بالکن چیست

تعداد بالکن در خانه محدود نیست و هر خانه‌ای می‌تواند دو یا سه بالکن داشته باشد. بالکن‌ها یکی از ویژگی‌های بسیار مهم در ساختمان‌های آپارتمانی هستند زیرا به ساکنان اجازه می‌دهند بدون نیاز به پاسیو یا حیاط خلوت از هوای فضای بیرونی استفاده کنند. 

تفاوت بالکن با تراس چیست؟

افراد بسیاری هستند که تفاوت بالکن با تراس را نمی‌دانند و تصور می‌کنند که این دو سازه یکی هستند. تفاوت اصلی بالکن و تراس در این است که تراس‌ها فضاهای بیرونی هستند که می‌توانند به سازه اصلی متصل یا جدا باشند، در حالی که بالکن ها به ساختمان چسبانده هستند.

علاوه بر آن، تراس‌ها فضای بزرگ‌تری دارند و می‌توانند چندین نقطه از خانه را به یکدیگر متصل کنند. اما بالکن‌ها کوچک هستند و فقط از طریق اتاق‌هایی که در آن قرار دارند قابل دسترسی هستند. تراس‌ها برای میزبانی مهمانی‌ها و پذیرایی استفاده می‌شود و بالکن‌ها بیشتر برای تهویه و نور طبیعی استفاده می‌شوند.

مطالب مرتبط: ایده دکوراسیون تراس

تفاوت پاسیو و بالکن چیست؟

پاسیو و بالکن دو سازه بسیار متفاوت در فضای باز هستند و تفاوت پاسیو و بالکن در چند مورد مهم است. پاسیو در فضای باز و روی زمین ساخته می‌شود در حالی که بالکن یک سازه مرتفع بوده و حداقل یک طبقه بالاتر از سطح زمین ساخته شده است. بالکن به یک اتاق خاص در خانه متصل است و معمولاً مشرف به پاسیو است.

عرشه (ایوان) چیست؟

عرشه یک سازه بیرونی مرتفع است که معمولا چسبیده یا جدا از ساختمان اصلی ساخته می‌شود. این سازه بیشتر در خانه‌های واقع در مناطق شمالی کشور ساخته می‌شوند و سقف آن‌ها از متریالی همچون کامپوزیت چوب یا الوارهای فرآوری شده ساخته می‌شود. در ساخت سقف عرشه به هیچ عنوان نباید از چوب طبیعی استفاده کرد زیرا در این شرایط آب و هوایی سخت مستعد خرد شدن، تاب برداشتن و متورم شدن هستند. برای امنیت بیشتر در عرشه از نرده‌های چوبی یا استیل می‌توانید استفاده کنید.

عرشه ایوان چیست

زمانی که صحبت از عملکرد عرشه و پاسیو می‌شود متوجه خواهید شد که این دو سازه کاربرد مشابهی دارند و از آن‌ها به عنوان یک محل نشستن در فضای باز، مکان تفریحی، فضایی برای سازماندهی رویدادهای فضای باز، میزبانی یک باربیکیو یا یک مهمانی شام استفاده می‌شوند. می‌توانید این فضاها را با گیاهان، چراغ‌های زینتی و مبلمان دنج تزئین کنید. 

دو نوع عرشه اصلی وجود دارد: عرشه‌های تک سطحی و عرشه‌های چند سطحی. در حالی که عرشه سطحی برای افزایش جذابیت بصری خانه استفاده می‌شود، عرشه چند سطحی دید بهتری از محیط اطراف به شما می‌دهد. 

تفاوت عرشه و پاسیو چیست؟

بزرگ‌ترین تفاوت بین عرشه و پاسیو در محل قرار گرفتن آن‌ها است، یک عرشه در قسمت جلویی بنای اصلی قرار می‌گیرد اما پاسیو هم می‌تواند متصل به ساختمان اصلی ساخته شود و هم می‌تواند به عنوان یک سازه مجزا ساخته شود. پاسیوها معمولاً بزرگ‌تر از عرشه هستند و تنوع طرح و مدل بیشتری دارند، عرشه‌ها برخلاف پاسیو نیاز به نرده دارند. این موارد از مهم‌ترین تفاوت عرشه و پاسیو هستند.

مطالب مرتبط: جکوزی در فضای باز

ایوان چیست؟ 

ایوان در امتداد ورودی ساختمان قرار دارد و این سازه در فضای باز قرار می‌گیرد و به جلوی خانه متصل می‌شود. ایوان با دیوارها، ستون‌ها محصور شده است. ایوان هم مانند پاسیو بدون سقف است اما برخی افراد برای امنیت بیشتر و استفاده از ایوان در شرایط آب و هوایی مختلف آن را می‌پوشانند.

ایوان‌ها با توجه به طراحی‌های خاصی که دارند ممکن است فقط در جلوی ملک ساخته شوند یا اطراف آن را بگیرند. اگر ایوان کاملاً محصور باشد، به عنوان امتداد اتاق نشیمن استفاده می‌شود و دارای یک در ورودی مجزا برای خانه اصلی است.

ایوان چیست

ایوان‌ها می‌توانند به عنوان یک اتاق نشیمن غیررسمی نیز استفاده شوند، می‌توانید در آن استراحت کنید و از معاشرت با دوستان و همسایگان خود لذت ببرید. برای زیبایی و جذابیت بیشتر این محیط می‌توانید از تزیینات مختلفی چون گیاه گلدانی، نورپردازی در فضای باز و قطعات زینتی و غیره استفاده کنید.

تفاوت آلاچیق و پرگولا چیست؟ بررسی و مقایسه کامل

تفاوت ایوان و عرشه چیست؟

برای بیان تفاوت ایوان و عرشه باید گفت که ممکن است این دو سازه تا حدودی سبک ساخت و ساز مشابهی داشته باشند، اما از نظر مکان و عملکرد بسیار متفاوت هستند. تفاوت اصلی ایوان و عرشه در این است که ایوان حداقل تا حدی پوشیده است در حالی که عرشه معمولا سقف ندارد. ایوان‌هایی که به عنوان الحاقی به سردر ساخته می‌شود در جلوی ملک قرار می‌گیرند. درحالی که عرشه‌ها به طور کلی در پشت سازه اصلی ساخته می‌شوند و به عنوان یک فضای زندگی در فضای باز در نظر گرفته می‌شوند.

مطالب مرتبط: ایده جکوزی در تراس و بالکن

جمع بندی

شاید در نگاه اول فکر کنید که تراس، بالکن، پاسیو، ایوان و عرشه کاربرد یکسانی دارند در حالی که اینگونه نیست و این سازه‌ها کاملا متفاوت هستند و هر یک با توجه به ویژگی‌ها و اجزایی که در ساخت آن‌ها استفاده شده است دارای کاربردهای متفاوتی است. در این مقاله سعی کردیم به تفاوت این سازه‌ها و کاربرد هر یک از آن‌ها اشاره کنیم. 

Rate this post
تفاوت تراس، بالکن، پاسیو، عرشه و ایوان چیست؟

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا