ایده برای روف گاردن اداری و بالکن

best idea for rooftop garden
فهرست مطالب

در حال حاضر خانه‌های کوچک و حیاط‌دار جای خود را به برج‌های بلند و مرتفع داده‌اند، این موضوع باعث شده تا فضای سبز کمتری در سطح شهر‌ها باقی‌ بماند. به همین دلیل طراحان و مهندسان به دنبال راهی برای ایجاد فضای سبز و تولید اکسیژن بیشتر هستند، روف گاردن‌های اداری و بالکن یکی از بهترین ایده‌ها است.
ایده برای روف گاردن می‌تواند یک محیط آرام و دنج را برای استراحت و دور بودن از مشغله فکری و کاری ایجاد کند. این اماکن در محل کار می‌توانند موجب دسترسی به هوای تازه، زندگی گیاهی، حس طبیعت در محل کار و سلامت و روحیه کارکنان تاثیرگذار باشد.
مطالعات متعدد نشان داده است که گیاهان مزایای بسیاری برای کارکنان دارند، از جمله کاهش سطح استرس، افزایش بهره وری، کاهش بیماری و افزایش خلاقیت از مهم‌ترین مزایای آن هستند. 

در این مطلب درباره تاثیر فضای سبز و روف گاردن در محل کار و بازده کارمندان به دنبال ایده برای روف گاردن صحبت می‌کنیم. 

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

فضای سبزی شبیه به جنگل

jungle-vibes

ایجاد یک فضای سبز برای کارمندان یکی از راه‌های سریع برای افزایش بازده کار آن‌ها است. انسان‌ها ذاتا طبیعت و جنگل را دوست دارند اما هر فضای سبز کوچکی نمی‌تواند شبیه‌ساز جنگل باشد. باید یک فضای سبز دلنشین و زیبا در بالکن یا پشت بام ایجاد کنید که استراحت کردن در آن آرامش و فارغ شدن از مشغله فکری را برای شما به همراه داشته باشد.
برای جلوه بیشتر در این فضای سبز از گیاهان مختلفی چون بامبو، بید مجنون، شمشاد، پیرومیا، پیله‌آ، بگونیا استفاده کنید. 

چوپکس به عنون اولین تولید کننده چوب پلاستیک در ایران، خدمات اجرا و طراحی روف گاردن را با بهترن پروفیل‌های چوب پلاست انجام میدهد.

گلدان‌های آویز هم می‌توانند نمای بسیار زیبا و جذابی به فضای سبزتان بدهد در انتخاب این گلدان‌ها توجه داشته باشید که به سراغ گونه‌های کم آب بروید تا به آبیاری کمتری نیاز داشته باشند.

مطالب پیشنهادی: طراحی روف گاردن

طراحی مینیمال

minimal-comfort

برای ایجاد یک فضای آرام و طبیعی از یک طراحی مینیمال استفاده کنید. کاکتوس، فیکوس و مانستر از رایج‌ترین گیاهان مینیمال برای طراحی فضای سبز هستند.
این گیاهان زرق و برق‌دار و چشمگیر یک گزینه مناسب برای طراحی دکوراسیون مینیمالیستی هستند. گیاهان گلدانی کوچک، گیاهان آویزان یا ساکولنت‌های زیبا از دیگر گیاهان رایج در این فضای سبز هستند.
از دیگر ویژگی‌های گلدان‌های مینیمالیست می‌توان به رنگ خنثی و شکل و بافت ساده آن‌ها اشاره کرد. سعی کنید برای گیاهان بزرگ از گلدان‌های بزرگ استفاده کنید تا ریشه جای رشد داشته باشد. 

باغ انگلیسی

english-garden

قدیمی‌ترین باغ انگلیسی شناخته شده به قرن اول پس از میلاد باز می‌گردد. انگلیسی‌ها هنوز به باغ‌های خود افتخار می‌کنند و برخی از آن‌ها زیباترین باغ‌های روی کره زمین را دارند. بازسازی سبک باغ انگلیسی، چه در بالکن و چه در پشت بام دفتر کار آسانی است.

برای انجام این کار به گیاهان خاص و منحصر به فردی نیاز دارید، در باغ انگلیسی از هر گیاهی استفاده نمی‌کنند بلکه گیاهان خاص ظاهری زیبا و جذاب به این باغ‌ها می‌دهند.
هیچ باغ انگلیسی نباید بدون گل هلو، درخت مگنولیا و شمعدانی باشد. برای طراحی فضای سبز به سبک باغ انگلیسی باید از گیاهان بزرگی استفاده کنید که از نظر زیبایی‌شناسی چشمگیر و خاص هستند.

مطالب پیشنهادی: درختان مناسب روف گاردن

باغ گیاهی

veggie-garden

باغ‌های گیاهی به دو دلیل بسیار ساده برای پشت بام‌ها و بالکن‌های اداری محبوبیت پیدا کرده‌اند. دلیل اول افزایش کیفیت هوا و تولید اکسیژن بیشتر و دلیل دوم آشپزخانه کارمندان و استفاده از محصولات تازه چون نعناع، پونه، سبزیجات و حتی میوه‌های کوچک مثل توت فرنگی است. 

ایجاد یک باغ سبزی روی پشت بام آنقدرها هم که تصور می‌شود کار دشواری نیست و در انتخاب گیاهان این فضای سبز هیچ محدودیتی نخواهید داشت، اگر به دنبال استفاده از گیاهان هستید باید از سبزیجات و سیفی‌جات مختلف برای طراحی آن استفاده کنید. از دیگر مزایای داشتن سبزیجات در روف گاردن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

  • در هزینه شرکت صرفه جویی خواهد کرد. 
  • کاشت سبزیجات به طور قابل توجهی ارزان‌تر از خرید آن‌ها است.
  • کارمندان می‌توانند در مراقبت از باغ مشارکت کنند.
  • کار گروهی صرف شده در باغ باعث تقویت روحیه و تقویت روابط همکاران می‌شود.

باغ‌های ذن

zen-garden

این باغ‌ها مکان‌های مناسبی برای دور شدن از استرس اداری و گذراندن اوقات فراغت هستند. باغ‌های ذن یک تمرین ذهن‌آگاهی هم برای باغبان و هم برای بازدیدکنندگان است و گنجاندن یک باغ ذن در پشت بام یک ساختمان اداری می‌تواند بهترین منطقه آرامش قابل تصور در اداره باشد.
چهار اصل اساسی که در طراحی آن باید رعایت شود عبارتند از:

  1. پنهان کاری: شامل مکان‌های پنهان و مسیرهای پرپیچ و خم، به علاوه قرار دادن متفکرانه دیوارهای کوچکی از بامبو است.
  2. عدم تقارن: نیازی به طراحی کامل نیست، فقط باید از اشکال طبیعی، و ارگانیک استفاده کنید.
  3. کوچک‌سازی: باید منظره‌‌های بزرگ‌ مانند کوه‌ها، تپه‌ها و اقیانوس را کوچک‌سازی کنید. 

باغ ذن یک مکان زیبا برای ایجاد و نگهداری گیاهان است، این کار می‌تواند بهترین راه فرار و سکوت و تمرین ذهن آگاهی باشد. بخشی از باغ‌های ذن شامل گیاهان و درختان خاص و نمادین هستند، به عنوان مثال بامبو، که نشان دهنده قدرت انعطاف پذیری است.
درختان کوچک مانند آلو یا گیلاس از دیگر گیاهان مناسب برای این فضا هستند و برای رشد بیشتر باید فضای بیشتری برای ریشه مهیا کنید. 

علفزار

grassy-garden

با ایجاد علفزار و چمن‌ روی پشت بام به کارگران این امکان را می‌دهید تا روی چمن‌ها بنشینند و از تابش نور خورشید لذت ببرند. می‌توانید در مناطق کوچک تا بزرگ چمن بکارید و هیچ محدودیتی در آن وجود ندارد.
نگهداری از پشت‌بام‌هایی که شامل چمن و علفزار هستند کمی سخت‌ است زیرا نیاز به آبیاری منظم و مقطعی دارند. 

یولاف آبی، لایم آبی، نقره ژاپنی و کتان نیوزیلند از علف‌های زینتی هستند که در این فضای سبز دوام و ماندگاری بالایی دارند. هر کدام از این علف‌ها جذابیت‌های زیبایی‌شناختی خاص خود را دارند و برای رشد آن‌ها باید گلدان‌های مناسبی استفاده کنید. 

یک مکان امن و خصوصی

privacy in rooftop garden

گاهی اوقات یک شرکت ممکن است بالکن یا پشت بام مشترکی با ساختمان‌های مجاور داشته باشد، به کمک یک ایجاد فضای سبز می‌توانید پشت بام یا تراس را به یک محیط سربسته و امن و به جایی برای استراحت کارمندان تبدیل کنید.
با استفاده از شاخ و برگ و گیاهان بلندی مانند بامبو می‌توانید ارتفاع  دیوارهای اطراف را بالا ببرید تا از اطراف به داخل فضای سبز دید نداشته باشد. گیاه بامبو به دلیل قامت قوی، ضخیمی که دارد همیشه یک راه محبوب برای ساخت حریم خصوصی است. بامبو را باید در یک فضای بزرگ کاشت تا ریشه آن جای رشد داشته باشد، از طرفی این گیاه برای رشد به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.
گیاهان کاشته شده روی پرچین‌ها کم تعمیر و نگهداری هستند اما برای کاشت این گیاهان باید از گلدان‌های بزرگ استفاده کنید تا نیاز آبی کمتری داشته باشند. برای شادابی و طراوت بیشتر می‌توانید هر چند وقت یکبار آن‌ها را هرس کنید تا مطمئن شوید که رشد خوب و سالمی دارند.

سخن پایانی 

با ایجاد روف گاردن در تراس یا پشت با اداره می‌توانید یک مکان مناسب و زیبا را برای استراحت کارمندان فراهم کنید، این کار قطعا در بازده کار کارمندان تاثیر مثبتی خواهد داشت از طرفی می‌توانند از این مکان برای برگزاری جلسات هم استفاده کنند.
در این بلاگ سعی کردیم تا تاثیر استفاده از ایده برای روف گاردن اداری و بالکن را با برایتان بازگو کنیم و نشان دهیم که برای این فضاها باید از چه گیاهانی استفاده کنید.

Rate this post
ایده برای روف گاردن اداری و بالکن

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا