ساخت انواع استخر در روف گاردن: برنامه ریزی و مراحل

استخر در روف گاردن
فهرست مطالب

برخی از استخرها به دلیل محدودیت فضا در طبقه همکف یا برای افزایش زیبایی ساختمان روی روف گاردن ساخته می‌شوند. ساخت استخر در روف گاردن از نظر نصب و الزامات ساختاری تا حدودی با استخرهای داخلی متفاوت است بدین منظور برای جلوگیری از نشتی و مشکلات مربوط به ساختار سقف باید در طراحی استخر روی پشت بام دقت بیشتری داشته باشید. در این مقاله از چوپکس برخی از عوامل مهمی که برای طراحی استخر روی پشت بام باید در نظر گرفته شود را توضیح خواهیم داد.

انواع استخر در روف گاردن 

استخرهای مناسب روف گاردن از نظر اجرا به سه دسته ثابت، بادی و پرتابل تقسیم می‌شوند و هر یک از این دسته‌ها دارای سازه دائمی و موقت هستند. استخرهای دائمی به صورت ثابت در محل قرار می‌گیرند و استخرهای موقت مانند پرتابل و بادی قابل حمل و جابه‌جایی هستند. 

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

 • استخر ثابت: این دسته از استخرها از همان ابتدای ساخت سازه و ساختمان با محاسبه بار وارده ساخته می‌شوند. 
 • استخر بادی: از این نوع استخرها برای تراس‌ها و حیاط‌های کوچک استفاده می‌کنند، این استخرها سبک هستند و به راحتی حمل می‌شوند. 
 • استخر پرتابل: این نوع استخرها سازه‌های فلزی هستند که بدنه آن‌ها از جنس پلیمر ساخته شده‌ است. ابعاد استخرهای پرتابل 2 تا 12 مترمربع است و برای تراس، بالکن و حیاط گزینه مناسبی هستند، قبل از اجرای استخر پرتابل باید مقاومت سازه را اندازه‌گیری کنید. 

برنامه ریزی ساخت استخر در روف گاردن 

قبل از تصمیم گیری برای ساخت استخر در روف گاردن، نکات مهمی را باید در نظر بگیرید:

 • توانایی ساختمان برای پشتیبانی از استخر
 • مقاومت و استحکام ساختمان در برابر نشتی
 • مجوز ساخت استخر
 • تقویت سازه ساختمان برای پشتیبانی از استخر

پس از تصمیم گیری برای ساخت استخر در روف گاردن، پیمانکاران یا مهندسان با تجربه اطمینان حاصل می‌کنند که شرایط ساختمان برای ساخت استخر مناسب و مساعد است یا خیر. 

هزینه اجرای استخر در روف گاردن 

هزینه ساخت استخر در روف گاردن را به راحتی نمی‌توان مشخص کرد زیرا عوامل بسیار متعدد و مختلفی روی قیمت نهایی ساخت استخر در روف گاردن تاثیرگذار هستند. استخرها از متریال و مواد مختلفی ساخته می‌شوند و با توجه به مواد اولیه ن‌ها و متریالی که در ساختشان استفاده شده است قیمت نهایی مشخص خواهد شد.

علاوه بر مواد اولیه، مدل سازه، ابعاد و اندازه، سیستم گردش آب، پوشش گیاهی، هزینه تقویت سازه، هزینه بررسی تاب‌آوری سازه، هزینه جرثقیل، هزینه‌های مربوطه و غیره هم می‌توانند قیمت نهایی آن را تحت تاثیر قرار دهند و موجب کاهش و افزایش آن شوند.

ساخت استخر در روف گاردن

تجهیزات لازم برای اجرای استخر در روف گاردن

لوله‌ها و اتصالات، مبدل استخر، موگیر، نور استخر و چراغ‌های مختلف، سیلیس فیلتر شنی، کلر زن و تجهیزات ضدعفونی کننده، سیستم گرمایش و سرمایش استخر، کفشور، رطوبت‌گیر، لوازم جکوزی، تخت استخر و سایه‌بان، جارو استخر، فیلتر تصفیه، جت پمپ استخر، پمپ تصفیه، پله استخر، مصالح مورد نیاز کفسازی و غیره از رایج‌ترین تجهیزات لازم برای اجرای استخر در روف گاردن به شمار می‌روند. 

مراحل ساخت استخر 

 • طراحی: در زمان طراحی استخر باید علاوه بر آگاهی از ابعاد و اندازه فضای مورد نظر سلیقه مشتری را هم مد نظر قرار دهید، با توجه به این دو عامل یک استخر مناسب طراحی کنید. 
 • لوله کشی و نصب سیستم: لوله کشی و نصب سیستم برق استخر باید توسط کارشناسان و متخصصان آن انجام شود. 
 • ساخت بدنه: بدنه استخر با توجه به نوع و مدل آن از متریال مختلفی ساخته می‌شود که بتن و فایبرگلاس رایج‌ترین نوع بدنه محسوب می‌شوند. 
 • نصب استخر: اگر از استخرهای پیش ساخته و فایبرگلاس استفاده کنید نصب آن با حمل جرثقیل انجام می‌شود اما اگر همزمان با ساخت سازه، ساخت استخر را شروع کنید نصب آن با آرماتوربندی و بتن‌ریزی انجام خواهد شد. 
 • رفع نشتی: در این مرحله باید استخر را برای چند ساعت پر از آب کنید تا نشتی بدنه استخر، سیستم لوله کشی و پمپ استخر مشخص شود. 
 • اضافه کردن آپشن‌ها: در مرحله آخر هر آپشن و تزئیناتی که می‌خواهید به استخر اضافه کنید را می‌توانید روی سازه نصب کنید.

5 مدل سقف کاذب استخر که باید بشناسید

نکات مهم در زمان ساخت استخر در روف گاردن 

در زمان ساخت استخر در روف گاردن باید به نکات مهمی توجه داشته باشید:

 1. محل استخر پشت بام

قبل از تصمیم گیری در مورد محل استخر پشت بام، لازم است عملیات هیدرولیکی مربوط به آن را در نظر بگیرید. استخر باید در مکانی قرار بگیرد تا برای کارهای تعمیر و نگهداری به راحتی در دسترس باشد.

 1. ساختار مناسب و قابل اعتماد

استخر روی پشت بام یک سازه جامد است که حجم زیادی از آب را درون خود جای می‌دهد بدین ترتیب اندازه و شکل استخر باید با اندازه و استحکام ساختمان سازگار باشد. سنجش استقامت و استحکام سازه باید توسط یک پیمانکار حرفه‌ای یا یک مهندس انجام شود. به عنوان مثال، یک استخر با ابعاد استاندارد بیش از 31 تن وزن دارد پس سازه ساختمانی باید مقاومت و استحکام بالایی داشته باشد.
استخرهای شنا در اکثر ساختمان‌های بلند همزمان با بقیه سازه ساخته می‌شوند، بیشتر ساختمان‌های بلند از بتن ساخته شده‌اند و از این رو استخری که در آن‌ها ساخته می‌شود پوسته‌ای بتنی داشته و از دال‌ها و دیوارها ساخته می‌شود. سپس پوسته بتنی تکمیل شده با آستر، کاشی یا سایر گزینه‌های ضد آب پیش ساخته می‌شود.

 1. انتخاب مواد

یکی از موارد مهم در زمان ساخت استخر نشت آب است به همین دلیل برای جلوگیری از نشت آب باید از مخلوط بتن مسلح تقویت شده استفاده کرد تا مانع نشتی شود. ساخت یک استخر بتنی روی پشت بام بار زیادی بر سازه وارد می‌کند به همین دلیل ساختمانی که پایه ضعیفی دارد اگر برای تحمل چنین بارهایی طراحی نشده باشد ممکن است فرو بریزد و از بین برود.
به همین دلیل امروزه از فولاد ضد زنگ برای ساخت استخر شنای داخلی و پشت بام استفاده می‌کنند، استخرهای شنا از جنس استنلس استیل وزن سبکی دارند و عمر بیشتری دارند و استخرهای پشت بام از جنس استنلس استیل در داخل یک سازه تقویت شده با قاب فولادی جامد قرار می‌گیرند.

 1. شکل استخر

شکل استخر باید با توجه به ابعاد و اندازه فضای مورد نظر انتخاب شود و ستون ها، دال‌ها و دیوار زیر سازه استخر هم باید طوری ساخته شود تا وزن استخر را روی بخش‌های مختلف سازه سرشکن کند. 

 1. خطرات احتمالی
 • پمپاژ آب از طریق لوله‌ها به داخل استخر می‌تواند باعث ایجاد ارتعاشاتی شود که این کار در شب‌ها باعث ایجاد مزاحمت برای ساکنان ساختمان خواهد شد. برای مقابله با این وضعیت می توان از پمپ بی‌صدا استفاده کرد.
 • خطر دیگر مربوط به نشت آب است توصیه می‌شود یک دال بتنی ضد آب برای استخرهای بتنی یا هر نوع عایق رطوبتی پیشرفته برای جلوگیری از نشتی آب ساخته شود.
 • سازه ها در دماهای مختلف به طور متفاوتی منبسط یا منقبض می‌شوند. بنابراین، سازه استخر باید با استفاده از اتصالات ساختمانی از سازه اطراف جدا شود تا ترک خوردگی ناشی از حرکات تفاضلی به حداقل برسد.
 • استخرهای پشت بام انتخابی برای هر ساختمانی نیستند، در مقایسه با استخرهای درون زمینی پرهزینه هستند و خطراتی بسیاری به همراه دارند. 

بهترین استخر برای روف گاردن

امروزه با توجه به افزایش آمار شهرنشینی سبک زندگی مردم تغییر کرده است، در گذشته مردم در خانه‌های ویلایی زندگی می‌کردند و همه تجهیزات سرگرمی را در حیاط داشتند اما امروزه دیگر حیاط بزرگ و دلبازی در برج‌ها و ساختمان‌های بلند وجود ندارد. همین موضوع تغییرات بسیاری در شیوه زندگی مردم به وجود آورده است به مرور زمان ساخت روف گاردن در آخرین طبقه ساختمان توانست کمی از این کمبود فضای سبز را جبران کند و این بهترین راه بود که طراحان و معماران آن را در اختیار سازندگان گذاشتند. در روف گاردن می‌توانید از استخرهای بزرگ، گیاهان طبیعی، مبلمان راحتی و هر چیز دیگری استفاده کنید تا ساعاتی در آنجا آرامش داشته باشید. در این مقاله از چوپکس سعی کردیم تا شما را با نحوه اجرای استخر در روف گاردن و انواع مختلف آن آشنا کنیم. 

Rate this post
ساخت انواع استخر در روف گاردن: برنامه ریزی و مراحل

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا