اثرات مثبت آب بر روحیه انسان

کفپوش دور استخر چوب پلاست ضدآب و مناسب فضاهای مرطوب در مقابل

 آب  نقش پر اهمیتی را در تمدن و فرهنگ داراست، ریشه در روح و روان آدمیان دارد،آبنما ها و تركیبات آن ها با زیبایی های طبیعت ، باعث آرامش و راحتی انسان می شود. جریان دائمی و پویای آب رود ها و نهر ها، شوق حركت را در آدمی زنده می كند. آب در آبشارها، حالتی دیگری را باعث می شود و عظمت آب جاری ، هیجان زیادی را به وجود می آورد،که ما همین نکته را میتوانیم در آبنماها لحاظ کنیم.این ها ، همگی نمونه ای از تاثیرات متنوع وحالات متفاوت آب، بر انسان می باشد. طبیعت ، حلقه گمشده ما در زنجیر زندگی مصنوع امروزی است. آرامش و پویایی در سیمای شهرهایمان به خاطره ای خوش بدل گشته و به رؤیا ها سپرده شده است. اینجاست كه روح تشنه ما، آب را می طلبد؛ آب، عنصر حیات بخش ، میتواند به شیوه ای هنرمندانه ، مژده طراوت دوباره طبیعت دلنواز و روح افزا را در فضای زندگی مان به ارمغان آورد.

نقش آب در دکوراسیون

آب با نقش حیاتی خود در بقا و كنترل اكوسیستم ها در برنامه ریزی معماری منظر مورد استفاده قرار می گیرد. نقش احساس برانگیز آب و استفاده از ویژگیهای ذاتی آن مثل سیالیت و شکل پذیری،امکان استفاده در فضاهایی با اشکال مختلف، نقش ارتباط دهنده( بافتهای متنوع )با توجه به ظرف آن، ایجاد حركت و…ایجاد فضاهای شفاف و یا لایه های بصری در سطوح افق یا عمودی،قابلیت انعکاس،استفاده از آن در وسعت و عمق بخشیدن به عناصر فضا و ظرفیت و با حراراتی بالا  می تواند به طرز موثری صورت گیرد.

آب با نقش حیاتی خود در بقا و كنترل اكوسیستم ها در برنامه ریزی معماری منظر مورد استفاده قرار می گیرد. نقش احساس برانگیز آب و استفاده از ویژگیهای ذاتی آن چون سیالیت و شکل پذیری،امکان استفاده در فضاهایی با اشکال مختلف، نقش ارتباط دهنده(، بافتهای متنوع )با توجه به ظرف آن، ایجاد حركت و…ایجاد فضاهای شفاف و یا لایه های بصری در سطوح افق یا عمودی،قابلیت انعکاس ،استفاده از آن در وسعت و عمق بخشیدن به عناصر فضا  و ظرفیت حراراتی بالا، كنترل اقلیمی می تواند به طرز موثری صورت بگیرد. حتی در روف گاردن هتل درویشی نیز ار آبنما ها در اطراف مبلمان فضای باز و گلدان ها استفاده شده است.

تعادل،نتیجه قرارگیری یک شئ ( گیاه) یا اشیایی در امتداد محور واقعی یا فرضی یک تركیب منظر می باشد . هنگامی كه توده ای در هر طرف محور به طور یکسان توزیع گردد، گفته می شود كه تركیب در حالت تعادل قرار دارد. تعادل، نیروهای رقیب را جهت ایجاد ثبات یا سکون، تساوی یا تعدیل می بخشد . در طراحی كاشت ، تعادل سبب تقویت محور ، تاكید بر گردش در فضا و تاكید بر نقاط انتقال می گردد .

بهتر است كه طراحی منظر با استفاده از متخصصین و با یک سبک خاص صورت گیرد. این امر می تواند با ایجاد نوعی تأكید یا برجسته سازی در فضای داخلی ساختمان صورت گیرد و در هر صورت وجود تنوع و گوناگونی در اینگونه طرح ها الزامی خواهد بود. این عمل را می توان با استفاده از گیاهان مختلف و تغییر در تعداد یا اندازه آنها و یا حتی نوع استفاده از فضای سبز در محیط به وجود آورد.

در فضاهای كوچک كاشت گیاهان، نیازی به ایجاد سیستم زهکشی نمی باشد اما احداث این سیستم برای فضاهای كاشت بزرگ ضروری است. این مسأله به ویژه در فضاهای كاشت درختان بزرگ با حداقل ارتفاع ۱ متر از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا كه معمولاً برای تضمین رشد درختان از مقادیر زیادی آب استفاده می شود و در صورت فقدان زهکشی، این آب اضافه می تواند موجب بروز مشکلات  زیادی در محل كاشت شود. برای كنترل هزینه های نگهداری، آبیاری در هر كجا كه ممکن باشد باید یه مرحله اجرا گذاشته شود اما استفاده از روش های اتوماتیک و یا آبیاری قطره ای باید محدود به مکانهای نیازمند به زهکشی شود. روشهای مختلفی برای استقرار سیستم های آبیاری زیرزمینی وجود دارد كه با اتصال آنها می توان خاک را به گونه مناسبی برای  کاشت گیاهان آماده ساخت.

از آنجاكه در فضای داخلی،گیاه به تنهایی در حال نمایش نمی باشد، و ساختمان و اجزای آن در طرح تاثیر مستقیمی دارد؛ طرح نهایی باید تعادلی را در تركیب با اجزای ساختمان داشته باشد و با فضایی باز بدون تاثیرگذاری عوامل دیگر كاملاً متفاوت می باشد.

روش های كاشت گیاهان در آب نیز می تواند به عنوان یک گزینه احتمالی در مقابل كاشت در خاک مطرح شود كه البته به سیستم آبیاری ویژه خود نیاز دارد. با ایجاد زهکشی مناسب و یا استفاده از آبیاری زیرزمینی می توان از تجمع نمک در خاک جلوگیری نمود.

برای مشاهده پروژه هایی که از آب در طراحی آنها استفاده شده است این صفحه را مشاهده کنید.

3 پاسخ
 1. حسن says:

  سلام با توجه به اینکه وجود آب در پروژه هایی که زمین آن ها شیبدار است مستلزم دستگاه هایی برای پمپاژ آن به تمامی نقاط پروژه است و سیستم های متفاوتی برای زهکشی است،شما چه راه حلی را برای زیباتر ساختن فضای ما می کنید؟من خودم به وجود آب و انعکاس صدای آن در فضا بسیار علاقه دارم ولی راه حل مناسب حضور آن ر در فضای بازم را پیدا نکرده ام.
  باتشکر

  پاسخ
  • hamed rahmani says:

   سلام دوست عزیز،سیستم جریان آب به دو صورت است:
   ۱ سیستم تحت فشار
   ۲ سیستم تحت تاثیر جاذبه
   در مورد اول بر اساس فشار لایه ها است که در آن آب حالت فورانی پیدا کرده و میل به صعود دارد، روش دیگر، تعیین شیب مناسب برای قرار دادن تبوشه ها است که اگر در مسیر آب شیب مناسبی نداشته باشیم احتمال حبس هوا در داخل مجرای آن وجود دارد. آبی که تحت تاثیر جاذبه قرار میگیرد همیشه از بالا به سمت پایین حرکت میکند و بدین صورت می تواند به صورت پله ای حرکت کند.البته اگر دارای استخر هستید و تنها صدای آب کفایت میکند می توانید از فواره ها در آن استفاده کنید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *