تاریخچه چوب پلاستیک

چوب پلاستیک تاریخچه و آینده آن در آمریکا | 2

تاریخچه چوب پلاستیک

فهرست مطالب

تاریخچه چوب پلاستیک 

در مقاله قبل به تاریخچه چوب پلاستیک و آینده آن در کشورهای پیشرفته پرداختیم، حال به ادامه تاریخچه چوب پلاستیک می‌پردازیم. در سال ١٩٩۶ نیز تعداد کمی از شرکت‌های آمریکا شروع به تهیه مواد اولیه برای تولید کامپوزیت چوب پلاستیک کردند.

بازار کنونی

پیشرفت تولید پروفیل چوب پلاستیک

صنعت کامپوزیت چوب پلاستیک نسبت به سال‌های دهه ٩٠ گسترش قابل توجهی را تجربه کرده است؛ امروزه چوب و سایر  فیبرهای طبیعی ٧٪‏ از بازار e95/2 کیلوگرمی تقویت کننده‌ها را تشکیل می‌دهند. این ارقام افزایش ١٣۵ درصدی را در استفاده از فیبرهای طبیعی نشان می‌دهند که بیشتر آن در ۵ سال اخیر صورت گرفته است. به‌علاوه قیمت فیبر چوبی قابل مقایسه با قیمت‌های پرکننده‌های غیرارگانیکی چون کلسیوم کربنات و تالک است. قیمت پایین فیبرهای چوبی را می‌توان به مقدار قابل توجه ضایعات تولید شده در صنعت چوب آمریکا نسبت داد؛ به طور مثال: در سال ١٩٩٨، ۶٠ میلیون متریک تن باقیمانده چوب در مرحله اولیه تولید الوار بدست آمد. با وجود این که بخشی از این ضایعات غیرقابل استفاده بوده و سوزانده می‌شوند؛ می‌توان از تکه‌های بزرگ آن در تولید ترموپلاست به عنوان پرکننده و تقویت کننده استفاده کرد.

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

استفاده از پروفیل چوب پلاستیک در ساخت سازه

وضعیت چوب پلاست و مواد اولیه در تولید آن

امروزه استفاده از آردچوب در تولید پروفیل چوب پلاستیک از سایر فیبرهای طبیعی، پیشی گرفته است. چرا که تراکم بالای آرد چوب در حجم یکسان نسبت به سایر فیبرهای طبیعی، قیمت پایین، شناخته بودن و در دسترس بودن آن برای صنعت ساخت و ساز بسیار جذاب به نظر می‌رسد.

با وجود استفاده گسترده از آرد چوب در تولید کامپوزیت چوب پلاست، مصرف سایر فیبرهای طبیعی خصوصا در کاربردهایی خودروسازی روبه گسترش است. با توجه به این که سایر فیبرهای طبیعی حدودا دو برابر آردچوب قیمت دارند، بازهم از اکثر تقویت کننده‌های دیگر از جمله: فیبرهای شیشه‌ای، ارزان‌تر هستند. لازم به ذکر است که استحکام این فیبرها نسبت به سایر تقویت کننده‌هایی چون شیشه کمتر است، با این وجود به دلیل چگالی پایین‌شان بازهم مورد استقبال گسترده‌ای قرار گرفتند.

این افزایش کاربرد به قدری گسترده و جدی بوده است که گزارشات حاکی از اعلام آمادگی شرکت‌های بزرگ تولید فیبرهای شیشه‌ای برای همکاری با شرکت‌های تولید کننده فیبرهای طبیعی هستند؛ البته دسترسی به فیبرهای طبیعی بسته به منطقه متفاوت بوده و همچنین هزینه حمل و نقل و مشکلات نگهداری را نیز نباید فراموش کرد. الوار پروفیل در و پنجره و بازار لوازم خودرو بیشترین محصولات تولید شده با استفاده از چوب پلاستیک را در آمریکا شامل می‌شود.

استفاده از کفپوش چوب پلاست برای کاور دور استخر

المان‌های ساختمانی با متریال چوب پلاستیک

با وجود تولید محصولاتی چون حصار، کفپوش‌های صنعتی، الوار چوب، نرده و قالب؛ بیشترین رشد در بازار کامپوزیت چوب پلاست مختص به محصولات ساختمانی از جمله کفپوش چوبی است.

در سال ١٩٨٧ صاحبان املاک حدود ٣/۶ میلیون پوشانه خریده و حدود e99/1 دلار صرف الوار آن کردند. بازار پوشانه‌ها تقریبا به همان صورت باقیمانده و همچنان نیز از بزرگترین بازارها به شمار می‌رود. با وجود این که الوار فشار دیده هنوز هم بیشترین مصرف را در زمینه کفپوش‌ها دارند، استفاده از چوب پلاست نیز روز به روز گسترده شده و برخی آن را معادل ٧٪‏ کل بازار می‌دانند.

با وجود این که کفپوش چوب پلاست نسبت به الوار فشار دیده، قیمت بالاتری دارد، ولی به دلیل نیاز به نگهداری اندک، ماندگاری بالا، دوستدار محیط زیست بودن، نشکن و ضد خط بودن، روز به روز به تعداد تولیدکنندگان آن افزوده می‌شود.

عمر مفید چوب پلاستیک

بحث‌های بسیاری حول عمر مفید کامپوزیت چوب پلاستیک وجود دارد؛ به‌علاوه افزایش مقاومت و کاهش انبساط حرارتی نسبت به الوارهای پلاستیک پر نشده، از جمله مزایایست که همواره مورد توجه تولید کنندگان بوده است. همچنین علاوه‌بر شکل‌های تو خالی و یا دنده‌دار، شکل‌های مستطیلی ساده نیز قابل ساخت است.

چوب، فیبر چوب و پوست برنج از جمله پرکننده‌های رایج در تولید آرد مخصوص چوب پلاست هستند. معمولا درصد استفاده از فیبرچوب ۵٠ است با این حال در برخی محصولات خاص این درصد تا ٧٠ نیز قابل افزایش است؛ پلاستیک استفاده شده در این محصولات نیز انحصارا پلی اتیلن است. آمریکا حداقل ده شرکت فعال در حوزه تولید پوشانه به کمک ترموپلاستیک‌های پرشده با فیبرهای طبیعی دارد که بازار تنها در دست بزرگ‌ترین آن‌هاست.

برای مشاهده بخش اول مقاله اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده بخش سوم مقاله اینجا کلیک کنید.

با چوپکس فضای خود را احیا کنید

Rate this post
تاریخچه چوب پلاستیک

معرفی چوپکس

شرکت چوپکس از سال ۱۳۸۲ در ایران به عنوان اولین تولید کننده پروفیل چوب پلاست (wood plastic composite) فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت با بیش از 18 سال سابقه درخشان، در این صنعت، سهم چشمگیری از بازار داخلی محصولات چوب پلاست را به خود اختصاص داده است. شرکت چوپکس با بهره‌گیری از خطوط تولید به روز و کادر دفتری مجرب، پروژه‌های متعددی در اقصی نقاط ایران و دیگر کشورهای همسایه همچون: عراق، امارات، عمان و قطر طراحی و اجرا نموده است. در حال حاضر این مجموعه با تولید انواع سطح مقطع پروفیل چوب پلاستیک (محصولات چوپکس) و همچنین برخورداری از تیم‌های مجرب فروش، طراحی و اجرا، قابلیت ارائه خدمات متنوع به شما هموطنان عزیز در سراسر ایران را دارد. 

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

۴ نظر درباره “تاریخچه چوب پلاستیک

  1. سلام متریال جالبی هست فقط اینکه آیا زیبایی الوار رو هم داراست یا نه همانطور که در متن گفته اید تنها نیاز کمتر برای نگهداری را داراست و در مقاله راجع به چوب پلاست در آمریکا صحبت شده است و آیا کیفیت چوب پلاست در ایران هم همینطور که در متن گفته اید هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا