چوب پلاستیک تاریخچه و آینده آن در آمریکا|1

تاریخچه و آینده چوب پلاستیک

مقدمه

تحقیقات بر روی چوب پلاستیک فیبر طبیعی برای دهه های متمادی از موضوعات پرطرفدار بوده است. امروزه استفاده از پروفیلهای چوب پلاست در زمینه های مختلف، گسترش به سزایی یافته است با وجودی که تا حدود پنج سال پیش تنها استفاده از این کامپوزیت ها در آمریکا، صنعت خودروسازی بوده است. با اینکه این صنعت نسبت به پروفیلهای های چوبی سنتی، بازار بسیار کوچکی را در اختیار دارد، با این وجود توجه صنعتگران بسیاری را در هر دو زمینه محصولات چوبی و پلاستیک جلب کرده است. به منظور طراحی، ساخت و فروش این کامپوزیت ها، لازم است محققان، تامین کنندگان مواد خام، تولیدکنندگان تجهیزات و تولیدکنندگان محصولات نهایی با یکدیگر همکاری نمایند.

تاریخچه

از جمله مزایای چوب و سایر فیبرهای طبیعی نسبت به پرکننده و تقویت گرهای مصنوعی، میتوان به وزن کم، قدرت سایش پایین و قابلیت تجدیدپذیری را نام برد. به طورمثال با استفاده از آردچوب نه تنها میتوان هزینه تولید را کاهش داد بلکه با کمترین افزایش وزن، مقاومت و ثبات ابعاد در تغییرات دمایی نیز افزایش می یابند،در صورت استفاده از عوامل جفت کننده مناسب، برای افزایش استحکام ترموپلاست، از چوب و یا سایر فیبرهای طبیعی نیز میتوان به عنوان فیبر تقویت کننده استفاده کرد،با وجود اینکه محققان سالیان متمادی از مزایای استفاده از چوب و سایر فیبرهای طبیعی صحبت کرده اند، تا پیش از این تنها تعداد اندکی از تولیدکنندگان آمریکایی از آنها برای تولید ترموپلاست ها استفاده میکردند.

سقف کاذب
سقف کاذب

مشکلات اولیه

به احتمال قوی دلیل این استفاده کم، عدم آشنایی دو صنعت با کاربردهای یکدیگر است. این دو صنعت تعداد بسیار اندکی تامین کننده یکسان دارند و به علاوه مقیاس کاری هریک با دیگری متفاوت است. به علاوه آن دسته از تولیدکنندگانی که در گذشته از چوب و یا سایر فیبرهای طبیعی در تولید ترموپلاست ها استفاده کردند، به احتمال قوی از مشکلات نم بینی و کاهش دمای آنها غافل بودند؛ با این وجود امروزه با توجه به فواید زیاد این نوع مواد از جمله در دسترس بودن، ارزانی و وزن سبکشان نسبت به سایر تقویت کننده های غیرارگانیک، روز به روز بر مصرف کنندگانشان افزوده میشود. بخشی از زمینه تاریخی استفاده از این مواد در زیر آورده شده است.

اولین استفاده از چوب پلاستیک

در سال ١٩٨٣، شرکت امریکن وود استاک واقع در ویسکانسین با استفاده از فن آوری ایتالیا، شروع به تولید بخش های داخلی خودرو کرد. ابتدا پلی پروپیلن به همراه حدود ۵٠٪‏ آردچوب به صورت خطی با یکدیگر مخلوط شده و در یک صفحه تخت اکسترود شدند که بنابر کاربردشان داخل ماشین، به شکل های مختلف درآمدند. این پروژه یکی از اولین کاربردهای چوب پلاستیک بزرگ در آمریکا به شمار میرود.
در سال ١٩٩١ اولین کنفرانس کامپوزیت پلاستیک و فیبرچوبی در ویسکانسین به هدف گردهم آوردن محققان و فعالان صنعت در هر دو حوزه محصولات چوبی و پلاستیک به منظور تبادل اطلاعات در حیطه تکنولوژی و ایده های کامپوزیت های پلاستیک-فیبرچوبی برگزار شد. متعاقبا در همان سال، کنفرانس های مشابهی در اونتاریوی کانادا نیز برپا شده و در همان دهه تعداد کنفرانس های مشابه رشد به سزایی کرد.

الگوی پیشرفت تکنولوژی و رشد مصرف چوب پلاستیک در بازار جهانی
الگوی پیشرفت تکنولوژی و رشد مصرف چوب پلاستیک در بازار جهانی

اولین کارخانه ها در چوب پلاست

در اوایل دهه ٩٠ میلادی شرکت تکنولوژی های بازیافتی پیشرفته واقع در تگزاس با شرکت موبیل کمیکال در ایالت ویرجینیا دست به تولید کامپوزیت های چوب پلاستیک خالص با استفاده از۵٠٪‏ آرد چوب و پلی اتیلن زد. این کامپوزیت ها در ساخت کف پوش، الوار، میز پیک نیک و کف پوش های صنعتی مورد استفاده قرار گرفتند. امروزه نیز کاربرد چوب پلاستیک ها در زمینه الوارهای کف پوش، بزرگترین سهم از بازار را دارا میباشد. به علاوه بخشی از این چوب پلاست ها نیز به عنوان چارچوب در و پنجره مورد استفاده قرار گرفتند.

دهه 90 و چوب پلاستیک

در سال ١٩٩٣ شرکت اندرسون در مینسوتا نیز برای تولید درهای فرانسوی دست به تولید زیرمجموعه ای از PVC ها نمود که در آن از فیبر چوب به عنوان تقویت کننده استفاده شده بود، این نوع محصولات معمولا حاوی ۴٠٪‏ چوب داخل PVC هستند که در شکل های خالص اولیه اکسترود میشوند و گسترش این تولیدات باعث افتتاح خط جدیدی برای پروفیلهای های چوب-پی وی سی شد که به شرکت اندرسون این اجازه را میداد تا از بازیافت اضافات حاصل از پردازش بر روی چوب و پلاستیک شرکتش استفاده بهینه ببرد. امروزه نیز تولید پروفیل های در و پنجره دومین جایگاه را در بازار چوب پلاست ها دارد،در اوایل دهه ٩٠، شرکت استارندکس در ویسکانسین اختراعش را برای فن آوری ای در زمینه اکستروژن درصد بالایی از چوب (حدود ٧٠٪‏) در کامپوزیت ها را در شکل های اولیه، به ثبت رساند.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره چوب پلاستیک به  مقاله کامپوزیت چوب پلاست و ترموود مراجعه کنید.

برای مشاهده بخش دوم مقاله اینجا راکلیک کنید.

چوب پلاستیک تاریخچه و آینده آن در آمریکا|1

۱۰ thoughts on “چوب پلاستیک تاریخچه و آینده آن در آمریکا|1

  1. از نظر بنده خیلی جا داره تا به تولیدات مصالح ساختمانی کشورهای خارجی برسیم،این توضیحاتی که داده اید در باره کشور آمریکا موضوعات جالبی بود ولی در ایران تولید اچوب پلاست هنوز جای کار دارد. آیا ماده اولیه چوب پلاستیک وارداتی هست؟

  2. لطفا در مورد مواد تشکیل دهنده پروفیلهاتون توضیح بدید و اینکه جنسهای شما تا مدتی ماندگاری دارند و در سرما و گرما مقاومتشون در چه حدی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا