چوب پلاستیک تاریخچه و آینده در آمریکا|3

optimized ffie 1

در قسمت دوم خواندیم:

در مقالات گذشته به تاریخچه و استفاده چوب پلاستیک در آمریکا در دهه های گذشته پرداختیم،حال به کاربرد چوب پلاست در صنایع دیگر می پردازیم.

پروفیل های در و پنجره

تولیدکنندگان پروفیل چوب پلاستیک و در و پنجره بخش بزرگ دیگری را در صنعت استفاده از کامپوزیت های چوب پلاستیک به خود اختصاص میدهند، میزان فیبر موجود در محصولات حدود ٣٠٪‏ تا ٧٠٪‏ قابل تغییر است و با وجود استفاده از ترکیبات پلاستیکی مختلف، معمولا از PVC برای بخش پلاستیکی در پنجره ها استفاده میشود. با وجودیکه PVC های پر شده با چوب، نسبت به PVC های بدون پرکننده قیمت بالاتری دارند ولی به دلیل تعادل گرمایی بالا، مقاومت در برابر رطوبت و استحکام بالا، این محصولات به موفقیت چشمگیری دست یافتند و فعالیت های انحصاری در این زمینه زیاد است.

شرکت های صنعتی زیادی کامپوزیت های چوب پلاستیک را در خط تولید خود گنجانده اند ولی نحوه تولیدشان بایکدیگر متفاوت است. به طور مثال یکی از کارخانجات بزرگ برای دستیابی به ماندگاری بالا، PVC پر شده با چوب را به همراه PVC معمولی اکسترود میکند و یا یک شرکت دیگر، برای بخش داخلی از PVC معمولی استفاده کرده و سطح آن را با PVC های پرشده با چوب میپوشاند که قابل رنگ آمیزی هستند. همچنین یکی از کارخانه ها دو نوع کامپوزیت متفاوت، یکی PVC با درصد بالای فیبر چوب برای استحکام و دیگری کامپوزیتی با داخل فومی با قابلیت میخ و پیچ شدن، تولید میکند.

کاربردهای خودروسازی

با وجودیکه صفحه های پروپیلن به منظور استفاده در داخل خودرو توسط تعداد زیادی شرکت در آمریکا تولید میشود، اکثر کارخانه ها به استفاده از تقویت کننده های فیبر طبیعی دیگری علاوه بر چوب، نیز روی آورده اند. با این حال رشد کاربرد تقویت کننده های فیبری در حوزه صنعت خودرو، نسبت به اروپا با سرعت کمتری پیش رفته است.

یکی از پردازنده های دسته اول آمریکا با استفاده از تکنولوژی آلمان شروع به تولید رودری خودرو با استفاده از کامپوزیت های فیبر طبیعی و پلی پروپیلن و پلی-استر کرد که از آن استقبال گسترده ای شد.  سایر بخش های خودرو نیز با استفاده از این فناوری قابل ساخت است، به عنوان مثال پلی پروپیلن تقویت شده با کتان، برای ساخت پانل های عقب خودرو استفاده میشود؛ کاربرد این مواد در سایر بخش های خودرو نیز در حال بررسی و تست است.

سقف روف گاردن
سقف روف گاردن

سایر کاربردهای چوب پلاستیک:

با وجودیکه این قسمت، سهم چندان بزرگی از بازار را شامل نمیشود ولی تعداد زیادی از انواع محصولات، امروزه با استفاده از ترموپلاستیک های پر شده با الیاف طبیعی تولید میشوند از جمله این محصولات میتوان از درزگیرهای چوبی، پالت، دستگیره، بدنه خارجی جکوزی و لوازم اداری نام برد.

وجود ترکیب کنندگان چوب و سایر فیبرهای طبیعی با ترموپلاستیک ها، راه را برای رشد این بازار هموار کرده است. چرا که اکنون سایر تولیدکنندگانی که عملیات ترکیب مواد اولیه را خودشان انجام نمیدادند و یا حس میکردند، ترکیب ترموپلاستیک با چوب کار پیچیده ای است نیز میتوانند به راحتی چوب پلاستیک را تهیه کرده و محصول خود را تولید نمایند.

با وجود اینکه فرمول به کارگرفته شده در تولید چوب پلاست ها میتواند بسته به شرکت متفاوت باشد ولی ترکیبات موجود در بازار عموما دارای ٣٠ الی ٧٠ درصد فیبر طبیعی به همراه پلی پروپیلن، پلی تیلن، پلی استایرن و یا PVC است. همچنین تمامی محصولات شامل مقداری روان کننده، عامل جفت کننده، تثبیت کننده های UV و عامل کف زا هستند.

تولیدکنندگان تجهیزات:

بسیاری از تولیدکنندگان فعال در این بخش، خصوصا تولید کنندگان اکسترودرهای دارای پیچ تغذیه دوقلو، تجهیزات مورد نیاز برای تولید چوب پلاستیک ها را هدف قرار داده وبه تولید دست زده اند، برخی از آنها با شرکت های اروپایی نیز همکاری میکنند. از جمله نوآوری های اخیر در این زمینه بخش های تغذیه است که قابلیت آماده سازی فیبرهای کم تراکم، خط های پردازش فیبرهای پرتراکم و خشک کننده داخلی را  برای تولید چوب پلاست دارد. به علاوه بسیاری از تولید کنندگان خطوط دارای خشک کننده داخلی، در حال تولید سیستم های تک منظوره برای آرد چوب نیز هستند.

روف گاردن - هشت بهشت
روف گاردن – هشت بهشت

بازار آینده چوب پلاستیک

چوب و سایر فیبرهای طبیعی بخش بزرگ و جدا ناپذیری از بازار پرکننده و تقویت کننده ها را به خود اختصاص داده اند. که به نوبه خود باعث رشد بازار و جلب توجه تامین کنندگان مواد، تولیدکنندگان تجهیزات و تولیدکنندگان محصولات نهایی شده است.

با توجه به استفبال روز افزون آمریکا در استفاده از چوب و سایر فیبرهای طبیعی به عنوان پرکننده و تقویت کننده، گمان میرود که محصولات ترمو چوب پلاستیک، افزایش ۵٠ درصدی را طی ۵ سال آینده تجربه کند. بیشتر این رشد مرهون پیشرفت سریع در صنعت پوشانه هاست، پیشرفت دراین بخش به قدری سریع است که گزارشات حاکی از عدم توانایی رشد بسیاری از تولیدکنندگان با این سرعت است.

در زمینه خودروسازی، این رشد با شیب کمتری نسبت به کاربردهای ساختمانی رشد خواهد کرد چرا که وابستگی شدیدی به هزینه حمل و نقل فیبرهای طبیعی دارد، این بازار با رشد ١۵ درصدی برای پنج سال آینده پیش بینی میشود.

تنیجه

امروزه پیشرفت چوب پلاستیک، حاصل تلاش صنعت و محققان علمی در کنار یکدیگر است. به طور مثال محققان درحال دستیابی به روش هایی بهینه برای فرآیند پردازش، تولید تکنیک های میکروسازه و افزودنی های جدید برای بهبود کارایی و پردازش هستند. این تحقیقات به استفاده صحیح از مواد اولیه، افزایش راندمان، بهبود کارآیی و فرصت سازی برای تولید محصولات جدید کمک به سزایی میکند.

اگر راجع به چوب پلاستیک ها مطالب زیادی دیده یا شنیده نمیشود، بدین مفهوم نیست که بازار رشدشان محدود و یا کاربردشان اندک است، هرچند در چند مجله صاحب نام طی سالهای اخیر شاهد مقالاتی دراین حوزه بوده ایم. به علاوه این محصولات در نمایشگاههای بزرگ مربوط به صنعت، به خوبی نمایش داده شده است. همچنین در بازه سالهای ١٩٩٩ الی ٢٠٠١، به دلیل رشد فزاینده کاربردهای آنها، کنفرانس هایی در آمریکا و کانادا نیز در همین زمینه برگزار شده است

برای مشاهده بخش اول مقاله اینجا راکلیک کنید.

با چوپکس فضای خود را احیا کنید.

نظرات و سوالات خود را از طریق دیدگاه یا در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید.

همچنین می توانید برای اجرای چوب پلاستیک در تهران و قیمت چوب پلاست در تهران یا سراسر ایران با شماره ۸۸۸۸۱۸۹۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

چوب پلاستیک تاریخچه و آینده در آمریکا|3

۵ thoughts on “چوب پلاستیک تاریخچه و آینده در آمریکا|3

 1. سلام مطالب جالب و به هم پیوسته ای است اما فکر نمیکنم در ایران این مصالح کاربردی چون صنعت ماشین سازی داشته باشد. کاش از کاربرد های دیگر آن در مملکت خودمان هم بگوییید تا مردمان ما در جاهای مختلف از آن استفاده کنند.

 2. رسولیان هستم از استان مازندران
  متریال شما به نام پروفیل S1 کاربرد این پروفیل رو میخوام بدونم و کاربرد این پروفیل
  و پروژه هایی که از این پروفیل استفاده شده لطفا معرفی کنید

  1. سلام کاربری پروفیل s1 بزای ستون آلاچیق پرگولا و هم در ستون (وال پست)نرده استفاده می شود. برای مشاهده عکس های پروژه های کارشده با این پروفیل به محصولات چوپکس به پروفیل s1 مراجعه فرمایید در صورت هرگونه سوال با شرکت چوپکس تماس حاصل نمایید.

 3. با سلام وتشکر از اطلاعات مفیدتان
  ۱ – آیا امکان استفاده ازمطالب سایت بصورت کپی وجوددارد؟
  ۲ – آیا امکان درج منابع مقالات، بنظور استناد علمی، وجود دارد؟
  ممنون اززحمات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا