تاریخچه چوب پلاست در صنایع دیگر

تاریخچه چوب پلاست در صنایع دیگر

تاریخچه چوب پلاست در صنایع دیگر

فهرست مطالب

در مقالات گذشته به تاریخچه چوب پلاست و استفاده از آن در آمریکا در دهه‌های گذشته پرداختیم، حال به کاربرد چوب پلاست در صنایع دیگر می‌پردازیم.

تولید پروفیل چوب پلاستیک 

تولیدکنندگان پروفیل چوب پلاستیک بخش بزرگی در صنعت ساخت و ساز را به خود اختصاص می‌دهند؛ میزان فیبر موجود در محصولات قابل تغییر است. با وجودی پلاستیک در ترکیبات چوب پلاست به دلیل تعادل گرمایی بالا، مقاومت در برابر رطوبت و استحکام بالا، این محصولات به موفقیت چشمگیری دست یافتند و فعالیت‌های انحصاری در این زمینه زیاد است.

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

شرکت‌های صنعتی زیادی کامپوزیت چوب پلاستیک را در خط تولید خود گنجانده‌اند، ولی نحوه تولیدشان با یکدیگر متفاوت است. به طور مثال یکی از کارخانجات بزرگ برای دستیابی به ماندگاری بالا، PVC پر شده با چوب را به همراه PVC معمولی اکسترود می‌کند یا شرکتی دیگر، برای بخش داخلی از PVC معمولی استفاده کرده و سطح آن را با PVC های پرشده با چوب می‌پوشاند که قابل رنگ آمیزی هستند. همچنین برخی از کارخانه‌ها دو نوع کامپوزیت متفاوت، یکی PVC با درصد بالای فیبر چوب برای استحکام و دیگری کامپوزیتی با داخل فوم و قابلیت میخ و پیچ شدن، تولید می‌کند.

سایر کاربردهای چوب پلاستیک

تعداد زیادی از انواع محصولات، امروزه با استفاده از انواع ترموپلاستیک پر شده با الیاف طبیعی تولید می‌شوند، از جمله این محصولات می‌توان از درزگیرهای چوبی، پالت، دستگیره، بدنه خارجی جکوزی و لوازم اداری نام برد.

وجود ترکیب کنندگان چوب و سایر فیبرهای طبیعی با ترموپلاستیک، راه را برای رشد این بازار هموار کرده است. چرا که اکنون سایر تولیدکنندگانی که عملیات ترکیب مواد اولیه را خودشان انجام نمی‌دادند یا حس می‌کردند، ترکیب ترموپلاستیک با چوب کار پیچیده‌ای است نیز می‌توانند به راحتی چوب پلاستیک را تهیه کرده و محصول خود را تولید نمایند.

با وجود این که فرمول به کارگرفته شده در تولید چوب پلاستیک می‌تواند بسته به شرکت متفاوت باشد، ولی ترکیبات موجود در بازار عموما دارای ٣٠ الی ٧٠ درصد فیبر طبیعی به همراه پلی پروپیلن، پلی تیلن، پلی استایرن یا PVC است. همچنین تمامی محصولات شامل مقداری روان کننده، عامل جفت کننده، تثبیت کننده‌های UV و عامل کف زا هستند.

تاریخچه چوب پلاست در صنایع دیگر

تولیدکنندگان تجهیزات

بسیاری از تولیدکنندگان فعال در این بخش، خصوصا تولید کنندگان اکسترودرهای دارای پیچ تغذیه دوقلو، تجهیزات مورد نیاز برای تولید چوب پلاستیک را هدف قرار داده و به تولید دست زده‌اند، برخی از آن‌ها با شرکت‌های اروپایی نیز همکاری می‌کنند. از جمله نوآوری‌های اخیر در این زمینه بخش‌های تغذیه است که قابلیت آماده سازی فیبرهای کم تراکم، خط‌های پردازش فیبرهای پرتراکم و خشک کننده داخلی را  برای تولید چوب پلاست دارد. به‌علاوه بسیاری از تولید کنندگان خطوط دارای خشک کننده داخلی، در حال تولید سیستم‌های تی منظوره برای آرد چوب نیز هستند.

بازار آینده چوب پلاستیک
بازار آینده چوب پلاستیک

کاربردهای خودروسازی

با وجود این که صفحات پروپیلن به منظور استفاده در داخل خودرو توسط تعداد زیادی شرکت در آمریکا تولید می‌شود، اکثر کارخانه‌ها به استفاده از تقویت کننده‌های فیبر طبیعی دیگری علاوه‌بر چوب، نیز روی آورده‌اند. با این حال رشد کاربرد تقویت کننده‌های فیبری در حوزه صنعت خودرو، نسبت به اروپا با سرعت کمتری پیش رفته است.

یکی از پردازنده‌های دسته اول آمریکا با استفاده از تکنولوژی آلمان شروع به تولید رودری خودرو با استفاده از کامپوزیت‌های فیبر طبیعی و پلی پروپیلن و پلی- استر کرد که از آن استقبال گسترده‌ای شد. سایر بخش‌های خودرو نیز با استفاده از این فناوری قابل ساخت است، به عنوان مثال پلی پروپیلن تقویت شده با کتان، برای ساخت پانل‌های عقب خودرو استفاده می‌شود؛ کاربرد این مواد در سایر بخش‌های خودرو نیز در حال بررسی و تست است.

بازار آینده چوب پلاستیک

چوب و سایر فیبرهای طبیعی بخش بزرگ و جدا ناپذیری از بازار پرکننده و تقویت کننده‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. که به نوبه خود باعث رشد بازار و جلب توجه تامین کنندگان مواد، تولیدکنندگان تجهیزات و تولیدکنندگان محصولات نهایی شده است.

با توجه به استفبال روز افزون آمریکا در استفاده از چوب و سایر فیبرهای طبیعی به عنوان پرکننده و تقویت کننده، گمان می‌رود که محصولات ترمو چوب پلاستیک، افزایش ۵٠ درصدی را طی ۵ سال آینده تجربه کند. بیشتر این رشد مرهون پیشرفت سریع در صنعت پوشانه هاست، پیشرفت دراین بخش به قدری سریع است که گزارشات حاکی از عدم توانایی رشد بسیاری از تولیدکنندگان با این سرعت است.

در زمینه خودروسازی، این رشد با شیب کمتری نسبت به کاربردهای ساختمانی رشد خواهد کرد، چرا که وابستگی شدیدی به هزینه حمل و نقل فیبرهای طبیعی دارد، این بازار با رشد ١۵ درصدی برای پنج سال آینده پیش بینی می‌شود.

تنیجه

امروزه پیشرفت چوب پلاستیک، حاصل تلاش صنعت و محققان علمی در کنار یکدیگر است. به طور مثال محققان درحال دستیابی به روش‌هایی بهینه برای فرآیند پردازش، تولید تکنیک‌های میکروسازه و افزودنی‌های جدید برای بهبود کارایی و پردازش هستند. این تحقیقات به استفاده صحیح از مواد اولیه، افزایش راندمان، بهبود کارآیی و فرصت سازی برای تولید محصولات جدید کمک به سزایی می‌کند.

اگر راجع به چوب پلاستیک مطالب زیادی دیده یا شنیده نمی‌شود، بدین مفهوم نیست که بازار رشدشان محدود یا کاربردشان اندک است، هرچند در چند مجله صاحب نام طی سال‌های اخیر شاهد مقالاتی دراین حوزه بوده‌ایم. به‌علاوه این محصولات در نمایشگاه‌های بزرگ مربوط به صنعت، به خوبی نمایش داده شده است. همچنین در بازه سال‌های ١٩٩٩ الی ٢٠٠١ به دلیل رشد فزاینده کاربردهای آن‌ها، کنفرانس‌هایی در آمریکا و کانادا نیز در همین زمینه برگزار شده است.

 

با چوپکس فضای خود را احیا کنید

نظرات و سوالات خود را از طریق دیدگاه یا در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید

برای اجرای چوب پلاستیک در تهران و قیمت چوب پلاست در تهران یا سراسر ایران با ما تماس بگیرید

Rate this post
تاریخچه چوب پلاست در صنایع دیگر

معرفی چوپکس

شرکت چوپکس از سال ۱۳۸۲ در ایران به عنوان اولین تولید کننده پروفیل چوب پلاست (wood plastic composite) فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت با بیش از 18 سال سابقه درخشان، در این صنعت، سهم چشمگیری از بازار داخلی محصولات چوب پلاست را به خود اختصاص داده است. شرکت چوپکس با بهره‌گیری از خطوط تولید به روز و کادر دفتری مجرب، پروژه‌های متعددی در اقصی نقاط ایران و دیگر کشورهای همسایه همچون: عراق، امارات، عمان و قطر طراحی و اجرا نموده است. در حال حاضر این مجموعه با تولید انواع سطح مقطع پروفیل چوب پلاستیک (محصولات چوپکس) و همچنین برخورداری از تیم‌های مجرب فروش، طراحی و اجرا، قابلیت ارائه خدمات متنوع به شما هموطنان عزیز در سراسر ایران را دارد. 

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

۵ نظر درباره “تاریخچه چوب پلاست در صنایع دیگر

 1. سلام مطالب جالب و به هم پیوسته ای است اما فکر نمیکنم در ایران این مصالح کاربردی چون صنعت ماشین سازی داشته باشد. کاش از کاربرد های دیگر آن در مملکت خودمان هم بگوییید تا مردمان ما در جاهای مختلف از آن استفاده کنند.

 2. رسولیان هستم از استان مازندران
  متریال شما به نام پروفیل S1 کاربرد این پروفیل رو میخوام بدونم و کاربرد این پروفیل
  و پروژه هایی که از این پروفیل استفاده شده لطفا معرفی کنید

  1. سلام کاربری پروفیل s1 بزای ستون آلاچیق پرگولا و هم در ستون (وال پست)نرده استفاده می شود. برای مشاهده عکس های پروژه های کارشده با این پروفیل به محصولات چوپکس به پروفیل s1 مراجعه فرمایید در صورت هرگونه سوال با شرکت چوپکس تماس حاصل نمایید.

 3. با سلام وتشکر از اطلاعات مفیدتان
  ۱ – آیا امکان استفاده ازمطالب سایت بصورت کپی وجوددارد؟
  ۲ – آیا امکان درج منابع مقالات، بنظور استناد علمی، وجود دارد؟
  ممنون اززحمات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا